Haberler

17 Haziran 2021

TİKA'dan Moğolistan’a Tarım Alanında Destek

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından Moğolistan’ın Gobi-Altay Vilayeti’nde 5 adet yazlık sera kuruldu. Seraların sulama sistemi ve su deposu da temin edildi.

TİKA, Moğolistan’da seracılığın geliştirilmesine katkıda bulunmak, yerel halkın istihdamını arttırmak ve gıda güvenliğini sağlamak amacıyla tarım alanında projeler yapmaya devam ediyor.

TİKA tarafından Moğolistan’ın tüm ülke genelinde 330 ilçesinde proje ve faaliyet gerçekleştirme hedefi çerçevesinde Moğolistan’ın batı sınırında, başkent Ulanbator’dan yaklaşık 1.300 km uzaklıkta ve Çin’in Sincan Uygur Özerk bölgesine sınırları olan Gobi-Altay Vilayeti  Tsogt İlçesi’nin Bayantooroi kasabasında, Gobi çöl bölgesinin ortasında bulunan bir vahada, 5 adet yazlık sera kurulumu gerçekleştirerek yine proje kapsamında sulama sistemleri ve su deposu gibi malzemeler temin edildi.

Gobi-Altay Vilayeti’nin 58.343 nüfusu günlük sebze ihtiyaçlarının ancak %10’unu yerel üretimlerinden karşılamakta olup geriye kalan sebze ihtiyaçlarını yurtdışı ve diğer illerden karşılamakta, her yıl halk sera işletme talebi kapsamında yerel yönetime başvuruda bulunmaktadır. Altay sıra dağlarının güney Gobi’de bulunan tarım sektörünün geliştirilmesine uygun bir coğrafik konumuna sahip olan ilçede, TİKA’nın hayata geçirdiği proje ile Moğolistan’ın batı bölgesinde sebze yetiştiriciliğinin arttırılmasına, yerel halkın istihdam edilmesine ve seracılığın geliştirilmesine katkı sağlandı.

Gobi-Altay Valilik yetkilileri, devletin hedef faaliyetlerinin öncülük sırasında olan halkın istihdam edilmesine, tarım sektörünün geliştirilmesine ve yerel halkın taze sebze ve meyve erişimine imkan sağlayan bu projenin yerel halk için çok faydalı bir proje olduğunu belirterek bütün halk adına destek veren Türk halkına ve TİKA’ya teşekkür ederek memnuniyetlerini dile getirdi.

Sonraki Haber

TİKA’dan, Macaristan'da Engelli Okuluna Ekipman Desteği

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA), Macaristan'ın Veszprem kentinde faaliyet gösteren Kozmutza Flora Engelli Anaokulu, İlk ve Ortaokulu ve Yurduna ekipman sağladı TİKA, Macaristan’ın Veszprém şehrindeki Kozmutza Flóra Engelli Anaokulu, İlk ve Ortaokulu ve...