Haberler

17 Haziran 2021

TİKA’dan, Macaristan'da Engelli Okuluna Ekipman Desteği

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA), Macaristan'ın Veszprem kentinde faaliyet gösteren Kozmutza Flora Engelli Anaokulu, İlk ve Ortaokulu ve Yurduna ekipman sağladı

TİKA, Macaristan’ın Veszprém şehrindeki Kozmutza Flóra Engelli Anaokulu, İlk ve Ortaokulu ve Yurduna 3-6 yaş arasındaki zihinsel ve bedensel engelli öğrencilerin boş zamanlarını hareket kabiliyetlerini geliştirecek aktiviteler ile geçirebilecekleri oyun parkı, özel eğitim için tasarlanmış eğitim modülünün kullanımına yönelik dizüstü bilgisayarlar, öğrencilerin fizik tedavi uygulamaları için fizyoterapi ekipmanı temin etti.

Kozmutza Flóra Engelli okulu tarafından 3-25 yaş aralığında 49'u yatılı olmak üzere 144 orta ve ağır derecede zihinsel, fiziksel ve çoklu engelli öğrenci için 43 kişilik kadrosu ile eğitim, öğretim ve yatılı bakım hizmetleri sağlanıyor.

Gerçekleştirilen proje ile ücretsiz özel eğitim ve rehabilitasyon imkânına erişimin kısıtlı olduğu Macaristan’da Budapeşte haricindeki bölgelerde yaşayan dezavantajlı grupların desteklenerek eğitimde fırsat eşitliğinin tesis edilmesine katkıda bulunulması amaçlanıyor. Proje sonucunda kas sistemi rahatsızlıklarının tedavisine yardımcı gelişimsel fizyoterapiden faydalanılması, öğrencilerin sosyal becerilerinin geliştirilmesi ve eğitim uygulamalarının dijital araçlarla desteklenmesi hedefleniyor.

Sonraki Haber

TİKA, Karabağ Savaşı Şehit ve Gazilerinin Çocukları İçin Yaz Okulu Düzenledi

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı (TİKA), Karabağ savaşı şehit ve gazilerinin çocukları için yaz okulu düzenledi. Türkiye'nin Bakü Büyükelçiliğinde, yaz okuluna katılacak çocuklar için uğurlama töreni düzenlendi 27 Eylül – 10 Kasım 2020 tarihleri arsında...