Haberler

22 Mart 2021

TİKA'dan Macaristan'da Çocuk Hastanesine Tıbbi Ekipman Desteği

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA), Macaristan'ın başkenti Budapeşte'de faaliyet gösteren Szent Janos Merkez Hastanesine tıbbı ekipman desteği sağladı.

Başkent Budapeşte’nin Buda bölgesinde faaliyet gösteren Orta-Kuzey Buda Yeni Szent János Merkez Hastanesi; Çocuk Bölümü, Çocuk Cerrahisi ve Travmatoloji Bölümü, Çocuk Kulak-Burun-Boğaz, Çocuk Rehabilitasyon, Çocuk ve Genç Psikiyatrik Rehabilitasyon Bölümleri ile Budapeşte'nin Buda bölgesinde yaşayan 0-18 yaş grubundaki hastalara hizmet veren tek hastane.

Akut tedavi ve rehabilitasyon sağlayan hastanenin çocuk rehabilitasyonu ve gastroenteroloji bölümlerince sürdürülen sağlık hizmetlerinin desteklenmesi amacıyla proje yürüten TİKA, hastaneye video gastroskopi cihazı, kas fizyoterapi cihazı, kan oksijeni ölçme cihazı ve merkezi sinyal işleme birimi cihazı desteği sağladı.

Hastane yönetimine teslim edilen ileri teknolojiye sahip tıbbi ekipmanın, özellikle kas ve iskelet sistemi hastalıkları olan bebek, çocuk ve gençlerde, hastalıkların zamanında teşhisinde ve uygun tedavisinde kolaylık sağlaması, fizyoterapi ve rehabilitasyon uygulamalarını geliştirmesi, aynı zamanda Ulusal Nöromüsküler Hastalıklar Merkezi ve Nadir Hastalıklar Merkezinin üyesi olan hastanenin araştırma çalışmalarına da katkı sağlaması bekleniyor.

Sonraki Haber

Yatırım Ofisleri Arasında Tecrübe Paylaşım Programı

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) ve Cumhurbaşkanlığı Yatırım Ofisi iş birliğinde Kuzey Makedonya Yabancı Yatırımları Teşvik ve İhracatı Geliştirme Ajansı (Invest North Macedonia) personeline yönelik "Tecrübe Paylaşım Programı" düzenlendi. Program kapsamında yatırım ofis...