Haberler

02 Kasım 2023

TİKA'dan Kuzey Makedonya'daki Çilek Yetiştiricilerine Destek

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığınca (TİKA), Kuzey Makedonya'daki çilek yetiştiricilerine tarım ekipmanı ve fide desteği verildi.

TİKA tarafından Kuzey Makedonya'da hayata geçirilen Kırsal Kalkınmayı Destekleme Programı Çilek Yetiştiriciliği Projesi kapsamında, 20 aileye çilek yetiştiriciliği için gerekli tarım ekipmanları ve çilek fidesi temin edildi.

Türkiye'den getirilen sertifikalı ve verimi yüksek 100 bin adet 'albion' ve 'rubigen' cinsi çilek fidesi, Radoviş, Konçe, Demir Kapı, Negotin, Gradsko ve Resne belediyelerinden belirlenen 20 aileye ulaştırıldı.

Üretim aşamasında ihtiyaç duyulan damlama-sulama sistemi, malç naylonu ve organik gübre gibi ekipmanlar projeden yararlanan ailelere teslim edildi.

Tarım ve hayvancılık sektöründe 21 proje

Ülkenin orta kesimlerinde bulunan Negotin şehrinin Timyanik köyündeki törene, TİKA Üsküp Koordinatörü Mehmet Bayrak ve projeden yararlanan aileler katıldı.

Bayrak, burada yaptığı açıklamada TİKA olarak 2005’ten bu yana Kuzey Makedonya'da proje ve faaliyetlerini sürdürdüklerini kaydetti.

İnsan odaklı bir yaklaşımla eğitimden sağlığa, tarımdan altyapıya insanın olduğu her alanda çalışmalar yaptıklarını belirten Bayrak, "Özellikle nitelikli gıda üretiminin artırılması, işsizliğin azaltılması, aile işletmelerinin ekonomik gelirlerinin artırılarak kırsal kalkınmanın sağlanması amacıyla tarım ve hayvancılık sektöründe projeler geliştirmeye önem veriyoruz. Bu düşünceyle Kuzey Makedonya Cumhuriyeti'nde bugüne kadar tarım ve hayvancılık sektöründe 21 projeyi hayata geçirdik." ifadesini kullandı.

Bayrak, farklı etnik grupları da dâhil edecek şekilde 80 farklı belediyede seracılık, arıcılık, pirinç üretimi gibi projeler uyguladıklarını aktararak, çilek yetiştiriciliği projesine 2021'de 20 aileyle başladıklarını anımsattı.

Proje ile çiftçi ailelerin bulundukları bölgelerde kalmalarını ve kırsal kalkınmanın sağlanmasını hedefleniyor.

Sonraki Haber

TİKA'nın Desteğiyle Pakistan'da "Cezeri Laboratuvarı" Kuruldu

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından Pakistan’ın başkenti İslamabad’da bulunan İnşaat Teknolojisi Eğitim Enstitüsü (CTTI) bünyesinde kurulan  Cezeri Laboratuvarı törenle hizmete açıldı. Açılış programına, T.C. İslamabad Büyükelçisi Prof.Dr.Mehmet Paçacı, CTTI Başkanı Tümgeneral Abdul...