Haberler

02 Kasım 2023

TİKA'nın Desteğiyle Pakistan'da "Cezeri Laboratuvarı" Kuruldu

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından Pakistan’ın başkenti İslamabad’da bulunan İnşaat Teknolojisi Eğitim Enstitüsü (CTTI) bünyesinde kurulan  Cezeri Laboratuvarı törenle hizmete açıldı.

Açılış programına, T.C. İslamabad Büyükelçisi Prof.Dr.Mehmet Paçacı, CTTI Başkanı Tümgeneral Abdul Salih, CTTİ Müdürü Atıf Celal, TİKA İslamabad Koordinatörü Muhsin Balcı, Enstitü yetkilileri ve öğrenciler katıldı.

Cezeri Laboratuvarında bulunan 3D yazıcı, 3D tarayıcı, lazer kesim ve CNC kesici makinesi, torna, matkap tezgâhları, bilgisayar, dijital mikroskop, robotik eğitim setleri ve gerekli tüm diğer mekanik-elektronik araç gereçler Türkiye’den temin edildi.

TİKA tarafından görevlendirilen uzmanlar tarafından enstitünün farklı bölümlerinde görev yapan öğretmen ve öğrencilere yönelik makine ve ekipmanların kullanımı, 3D tasarım ve modelleme ve robotik kodlama alanlarında iki haftalık eğitim verildi.

TİKA tarafından gerçekleştirilen “Cezeri Lab” projesi; akademisyen, araştırmacı ve öğrencilerin tasarım ve üretiminin yanı sıra ARGE çalışmaları yapabilmelerine imkan sağlıyor. TİKA tarafından farklı ülkelerde yürütülen “Cezeri Lab” projesi, dünya otoritelerince “Robotların Babası” olarak kabul edilen İsmail el-Cezeri'den ilham alınarak başlatıldı.

Sonraki Haber

I. Özbek – Türk Forumuna TİKA’dan Destek

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığınca (TİKA) desteklenen İbn-i SinaYazmaları ve Bilim Hayatı I. Özbek-Türk Forumu Buhara’da gerçekleştirildi. 500’e yakın uzman ve öğrencinin bulunduğu foruma, Türkiye, İran, Kırgızistan, Kazakistan, Çin, Kore ve ABD’den tarih, tıp,...