Haberler

05 Temmuz 2021

TİKA'dan Kolombiya’da Plantain Üreticilerine Destek

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından yürütülen Güney Amerika Bölgesinde Tarımsal ve Kırsal Kalkınmanın Desteklenmesi Programı kapsamında Kolombiya Quindio Departmanı’nda Filandia Plantain işleme tesisine soğuk hava deposu kuruldu.

TİKA ile Quindio Valiliği işbirliğinde gerçekleştirilen proje ile Filandia Belediyesi ASPROFIL Derneği üyeleri ve üreticilerin plantainin depolama ömrünü uzatmasına ve dönüştürmesine olanak sağlayacak yaklaşık 20 ton depolama kapasiteli bir soğuk oda kullanıma sunuldu.

Soğuk oda kurulumu ile üreticiler, yüksek katma değer ile ürünlerini pazarlayabilecek ve üretimlerini geliştirebilecek. Ürünün uygun koşullarda paketlenmesi ve korunabilmesi, üretim sürecini daha karlı hale gelmesi ile bölgede ekonomik canlanma desteklenecek. Plantain üretiminde doğrudan ve dolaylı olarak 300’den fazla kişiye fayda sağlanacak.

ASPROFIL temsilcisi Cesar Augusto Lopez, alınan destek için minnettarlığını dile getirerek şunları söyledi: “Plantain ürünümüzün satışında ulusal grev ve salgın gibi durumlar nedeniyle oldukça zorlanmaktayız. Son teknoloji ürünü bu soğuk oda ile plantaini işleyebiliriz, dönüştürebiliriz ve depolayabiliriz ve böylece ürünü ülkedeki diğer şehirlere ve alıcılara satabiliriz. Bu donanıma sahip olmaktan gurur duymamızın yanı sıra, bu donanımı bize sağladıkları için Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığına çok müteşekkiriz. Bu destek, plantain ve çeşitli sebzeler üreten 90 ailenin ürünlerini güvenle depolayacakları alanı oluşturdu” dedi.

Proje paydaşlarından ve milyonlarca Kolombiyalıya ücretsiz mesleki eğitim sunan bir kuruluş olan Ulusal Eğitim Kurumu (SENA) Quindio Koordinatörü Fanny Cadavid Romero: “Biz yüksek miktarlarda plantain üreticisiyiz, ancak son yıllarda yerel fiyattan, salgından, ulusal grevden büyük ölçüde etkilendik ve bu nedenlerle Filandia belediyesinin çoğu nüfusu Amerika Birleşik Devletleri'ne ve diğer ülkelre göç etti. Plantaini işleyip, yeni pazarlara ulaşmak öncelikli hedefimiz, biz SENA olarak bu alanda mesleki eğitimler vererek, TİKA tarafından gerçekleştirlen projenin gelişiminie katkı vereceğiz” dedi.

Quindio Valisi Roberto Jairo Jaramillo, tüm belediye için ekonomik ve sosyal olarak önemli etkisi olan destek ile ilgili olarak: “Bu soğuk oda, Filandia bölgesindeki tüm çiftçilere ürünlerini koruyabilme garantisi veriyor. Çok mutluyuz, bu proje Türk işbirliği ile gerçekleştirilen büyük bir yatırımdır.” şeklinde konuştu.

Proje yararlanıcılarından olan Juan Fernando Giraldo ve Ovidio Giraldo ailesi “Biz plantain ve kahve üreticisiyiz. Bu yıl salgın, ülkedeki işsizlik koşulları ve plantain fiyatlarının düşük olması nedeniyle zor geçti. Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı tarafından bize sağlanan soğuk oda ile yaşam ve sağlık koşullarımızı iyileştirebileceğimizi umuyoruz, çok teşekkür ederiz” dedi.

Yine proje yararlanıcılardan Francisco Emilio Aguirre, “Ben buralıyım, Filandia'lıyım, burada doğup büyüdüm, bu soğuk oda ile bize destek olduğu için Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığına teşekkür etmek istiyoruz, çünkü hepimiz küçük üreticiyiz ve bir toptancıya ürünümüzü teslim etmek için beklerken, ürünün bozulması nedeniyle kaybımız çok oluyordu. Ürünümüzü getirip burada saklayabiliriz. Ayrıca, salgın nedeniyle fiyatlar çok düştü ve gerçek şu ki teslim edecek hiçbir yerimiz de yoktu; ama artık depolama ve işleme faliyetlerinin yerinde yapılabilmesi ile, ürünümüzü zararına satmaktan kurtulduk” dedi.

Sonraki Haber

Sudan’lı Kadınlar TİKA’nın Desteği ile Meslek Sahibi Oluyor

Sudan'ın başkenti Hartum'da Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) ile yerel Bit Makali Derneği iş birliğinde, evsiz ve madde bağımlılığından kurtarılan kadınların geçimlerini sağlamalarına destek için dikiş ve mutfak işleri merkezi açıldı. Açılış törenine,...