Haberler

06 Temmuz 2021

Sudan’lı Kadınlar TİKA’nın Desteği ile Meslek Sahibi Oluyor

Sudan'ın başkenti Hartum'da Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) ile yerel Bit Makali Derneği iş birliğinde, evsiz ve madde bağımlılığından kurtarılan kadınların geçimlerini sağlamalarına destek için dikiş ve mutfak işleri merkezi açıldı.

Açılış törenine, TİKA Hartum Koordinatörü Bilal Özden, Bit Makali Derneği Başkanı Lubna Ali Abdurrahman ve Demiryolu Kurumu Başkanı Velid Mahmud katıldı.

TİKA Hartum Koordinatörü Özden, yaptığı açıklamada, "Evsiz ve madde bağımlısı gibi toplumun hassas ve dezavantajlı gruplarına karşı farkındalık, rehabilitasyon ve mesleki eğitim gibi faaliyetler yürüten Bit Makali Derneğine tekstil ve yeme-içme malzemeleri temin ettik." dedi. Derneğin Hartum'un 3 farklı noktasındaki merkezlerinde bulunan bu malzemelerin hem söz konusu grupların mesleki eğitimlerinde hem de üretimde kullanılacağını belirten Özden, "Buradaki üretimden sağlanacak gelir ile derneğin eğitim, farkındalık ve rehabilitasyon faaliyetlerinin sürdürülebilirliği sağlanacak; projeden faydalanan kişilerin geçimleri de sağlanmış olacak." ifadesini kullandı.

Bit Makali Derneği Başkanı Abdurrahman ise toplumdaki olumsuz durumları ortadan kaldırmak için bölgedeki 15 bin kişiye faydası olacak bu projeyi gerçekleştirdiklerini söyledi. "Bu dikiş merkezimizden anlaştığımız birkaç anaokulu ve ilkokula okul üniforması temin edeceğiz." diyen Abdurrahman, merkezin hem bölgedeki evsiz hem işsiz kadınlara imkan sağlayacağını dile getirdi. Abdurrahman, proje sayesinde birçok evin kurulacağını belirterek, bundan dolayı TİKA'ya teşekkürlerini iletti. Evsiz kadınları üretici kılacak projede yöresel yemek kisra, dondurma ve şiş kebap üretilip satılacağını söyleyen Abdurrahman, Hartum'un farklı bölgelerinde 2 merkez daha açacaklarını kaydetti.

Sonraki Haber

TİKA ve AFAD İşbirliğinde Yemen’deki Sel Mağduru Ailelere Destek

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) ve Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD) işbirliğinde sel felaketinde mağdur olan 350 aileye hijyen, gıda ve yaşam malzemesi desteğinde bulunuldu. Yemenin Ebyen İline bağlı Hanefer ilçesine...