Haberler

20 Ocak 2021

TİKA'dan KKTC'deki Çiftçilere Küçükbaş Hayvan Desteği

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA), Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nde (KKTC) çiftçilere küçükbaş hayvan desteği için başlattığı program kapsamında hayvan dağıtımına başladı.

TİKA tarafından Eylül 2020'de KKTC'ye getirilerek karantinada tutulan, Kıbrıs iklimine uygun ve sütü hellim peynirinde kullanılmaya müsait olan "ivesi" cinsi 253 küçükbaş hayvanın çiftçilere teslimatı başladı. Devlet Üretme Çiftliğindeki küçükbaş hayvanların teslimatı, verilen eğitimin ardından başvuru sonucu hak sahibi çiftçilere yapıldı.

Teslimat için düzenlenen törene, KKTC Başbakanı Ersan Saner, Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanı Nazım Çavuşoğlu, Türkiye'nin Lefkoşa Büyükelçisi Ali Murat Başçeri, TİKA Lefkoşa Temsilcisi Havva Pınar Özcan Küçükçavuş'un yanı sıra Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanlığı yetkilileri ile çiftçiler katıldı.

"Çok önemli bir veri tabanı oluşturacağını düşünüyorum"

Teslimat töreninden konuşan Başbakan Saner, ülkede küçükbaş hayvancılığın geliştirilmesi adına bir dönemecin başlangıcında olduklarını belirterek daha önce TİKA aracılığıyla KKTC'ye getirilen 253 küçükbaş hayvanın üreticilere dağıtılacağını söyledi. Burada önemli unsurun üretimi artırmak olduğuna işaret eden Saner, şunları kaydetti: "Üretim arttıkça ülkede gelir seviyemizin yükselebileceği hepimiz tarafından bilinmektedir. Bu pilot projenin, hayvancılık için en uygun bölgemiz olan Karpaz bölgesinde başlayacak olması daha sonra hayvancılık sektöründe atacağımız adımlar için çok önemli bir veri tabanı oluşturacak."

23 Aralık 2020'deki Türkiye ziyareti sırasında TİKA ile yürütülen küçükbaş hayvancılık projesinin önemine değindiklerini aktaran Saner, ülkeye 5 bin daha damızlık hayvan getirilmesi konusunda Türkiye Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay ile çalışmalar başlattıklarını dile getirdi.

Kıbrıs'ın en önemli lezzetlerin bir tanesinin de ürettikleri hellim peyniri olduğuna değinen Saner, yakın zamanda Cumhurbaşkanlığı ile yapacakları girişimlerle Avrupa Birliği (AB) nezdinde KKTC'de üretilecek hellimin patentini almayı planladıklarını bildirdi.

"Üreticimize damızlık 20'şer koyun, birer koç verildi"

Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanı Çavuşoğlu, bugün KKTC'de sadece küçükbaş hayvan dağıtımının yapılmadığını, yeni bir vizyonun da başladığını vurguladı. Yıllardır ülkede konuşulan damızlık hayvan yetiştirilmesi, hellim peynirinin tescili ve verim hayvan ırklarının ülkeye kazandırılmasında gecikmeler yaşandığını belirten Çavuşoğlu, "Çok şükür ana vatan Türkiye bize destek verebilmek adına, her konuda olduğu gibi, TİKA ile 9 üreticimize damızlık olarak 20'şer koyun, birer koç verirken, biz de bu süreci başlatmış bulunuyoruz. Bunun arkası gelecektir." diye konuştu.

"TİKA'nın KKTC'deki bu pilot projeleri genişleyerek devam edecek"

Törende konuşan Büyükelçi Başçeri ise, tarım sektöründe ülkelerin kendi kendilerine yetmelerinin çok kıymetli olduğunu kaydetti. KKTC'de hayvancılığın tarımın önemli alanlarından birisi olduğunu belirten Başçeri, uzun yıllardır konuşulan küçükbaş hayvan nüfusunun azlığı konusundaki sıkıntının aşılması için TİKA ve KKTC Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanlığınca pilot projenin hayata geçirildiğini ifade etti. Başçeri, "TİKA'nın KKTC'deki bu pilot projeleri genişleyerek devam edecek. Umut ederim, TİKA çok daha yüksek rakamlı projelerle küçükbaş hayvan nüfusunun büyütülmesine devam edecektir." dedi.

Sonraki Haber

TİKA’dan Mozambikli Meteroloji Uzmanlarına Eğitim

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) ve Meteroloji Genel Müdürlüğü işbirliğinde Mozambik Meteroloji Enstitüsü’nden 21 uzmana hava tahmini, radar analizi, hava meteorolojisi gibi alanlarda 5 gün süren eğitimler verildi. Geçtiğimiz yıllarda İdai ve Kenneth...