Haberler

22 Ocak 2021

TİKA’dan Mozambikli Meteroloji Uzmanlarına Eğitim

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) ve Meteroloji Genel Müdürlüğü işbirliğinde Mozambik Meteroloji Enstitüsü’nden 21 uzmana hava tahmini, radar analizi, hava meteorolojisi gibi alanlarda 5 gün süren eğitimler verildi.

Geçtiğimiz yıllarda İdai ve Kenneth kasırgaları sonucu yüzlerce insanın hayatını kaybettiği ve binlercesinin evsiz kaldığı Mozambik’te, aşırı hava olaylarından dolayı meteroloji ve hava tahmini kritik önem taşıyor.

Mozambik’te kasırga felaketlerinin olumsuz etkilerini en aza indirmek amacıyla TİKA ve Meteroloji Genel Müdürlüğü iş birliğinde 21 uzmana eğitim verildi.

Metoroloji Enstitüsü Genel Müdürü Adérito Aramuge ve TİKA yetkililerinin katıldığı törende söz alan Aramuge “Bu desteklerin devamı bizim için çok önemli işimizi daha iyi gerçekleştirebilmek adına Türkiye’nin tecrübesi bize yol gösterici olacaktır. TİKA ve Meteoroloji İşleri Genel Müdürlüğü üzerinden tüm Türkiye’ye teşekkür ediyorum” dedi.

Eğitim İşleri Şefi Alano Pedro Manguissa da Türkiye’den bu desteğe devam etmesini istiyoruz bu sayede daha eğitimli personelimiz ile halkımızı daha iyi uyarabileceklerini belirti.

Mozambik geçtiğimiz haftalarda bir kasırga felaketi daha yaşamış manika bölgesinde 9 kişi hayatını kaybetmişti. Birleşmiş milletler tarafından iklim değişikliği ile birlikte Mozambik’te bu tarz felaketlerin yoğunluğunun ve yaygınlığının artmasından endişe duyuluyor.

 

 

Sonraki Haber

TİKA'dan Lübnan'daki Filistin ve Suriyeli Mültecilerin Eğitimine Enerji Desteği

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA), Filistin ve Suriyeli mülteci çocukların yanı sıra ihtiyaç sahibi Lübnanlılar için de faaliyet gösteren sivil toplum kuruluşu "Lübnan Birleşik Gençlik Projesi (ULYP)" kampüsüne güneş enerjisi sistemi kurdu. Lübnan’da...