Haberler

01 Temmuz 2016

TİKA'dan Güney Afrika'da İftar

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından Ramazan ayı vesilesi ile Güney Afrika’nın Cape Town şehrinde düzenlenen iki ayrı iftar programına 700 kişi katıldı.
TİKA tarafından Güney Afrika'nın Cape Town kentinde düzenlenen iftara başta  19.yüzyılda Sultan Abdülaziz zamanında irşat maksadıyla Güney Afrika'ya gönderilen Ebubekir Efendinin torunu Kamal Efendi ve ailesi olmak üzere Güney Afrika Müslüman Ulema Konseyi Başkanı ile Müslüman cemaatinin önde gelen temsilcileri katıldı.

İftar programına Osmanlı Kriket Kulübü, Tanabaru Vakfı, Nur-u Hamidiye Câmii, Müslüman Okulları Derneği ve Helal Vakfı'nın da aralarında bulunduğu 15'den fazla sivil toplum kuruluşu katıldı. Programda konuşan Ulema Konseyi Başkanı Şeyh İrfan Abrahams dünyada daha fazla barışa ihtiyaç olduğunu belirterek buna katkı sağlayan Türkiye’ye ve TİKA'ya teşekkürlerini sundu.

Güney Afrika Müslüman Cemaati’nin önde gelen kanaat önderlerini bir araya getirmesinin ardından yine Cape Town şehrinde bulunan Masjidur Raghman Camii’nde düzenlenen ikinci iftarda ise şehrin tüm kesimlerinden aileleriyle birlikte katılan 500 kişi oruçlarını birlikte açtı.   

TİKA Dış İlişkiler ve Ortaklıklar Dairesi Başkanı Dr. Mehmet Yılmaz, iftarlara katılanlara teşekkür etti ve TİKA’nın dünyanın dört bir tarafındaki kalkınma odaklı faaliyetlerini anlattı.

Yılmaz TİKA’nın özellikle Afrika açılımın ardından Güney Afrika'da gerçekleştirdiği projelerden bahsederek Namibya’nın başkenti Windhoek’te açılan TİKA Program Koordinasyon Ofisi’nin bölge ofisi olarak hizmet verdiğini belirtti. Yılmaz konuşmasında, Türkiye ile Güney Afrika arasındaki mevcut olumlu ilişkileri pekiştiren projelerin hızlandığını ve gelecek dönemde de yeni projelerle iki ülke arasındaki işbirliği imkânlarının çeşitlendirilmesi için çalışmaların devam ettiğine vurgu yaptı.

Sonraki Haber

TİKA’nın Desteğiyle 'Hematoloji Kongresi' Özbekistan’da Gerçekleşti

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA), Türkiye Cumhuriyeti Sağlık Bakanlığı ve Özbekistan Sağlık Bakanlığı Hematoloji ve Kan Nakli Bilimsel Araştırma Enstitüsü işbirliğinde, Özbekistan’ın başkenti Taşkent’te “Hematoloji ve Transfüzyolojide Yüksek Teknolojilerin Kullanımı” başlıklı II. Uluslararası...