Haberler

01 Temmuz 2016

TİKA’nın Desteğiyle 'Hematoloji Kongresi' Özbekistan’da Gerçekleşti

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA), Türkiye Cumhuriyeti Sağlık Bakanlığı ve Özbekistan Sağlık Bakanlığı Hematoloji ve Kan Nakli Bilimsel Araştırma Enstitüsü işbirliğinde, Özbekistan’ın başkenti Taşkent’te “Hematoloji ve Transfüzyolojide Yüksek Teknolojilerin Kullanımı” başlıklı II. Uluslararası Kongre düzenlendi.

Dünya Aferez Birliği Başkanı Prof. Dr. Fevzi Altuntaş’ın katıldığı kongreye Yıldırım Beyazit Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Metin Doğan başkanlığındaki Türk doktorları heyeti de katıldı.  Söz konusu Kongreye Özbekistan içi ve dışından katılan hematolog ve transfüziyologlar iki gün süren kongre boyunca bilimsel gelişmeleri tartışarak, bilgi paylaşımında bulundu. 

Kongrenin açılış töreninde konuşma yapan Özbekistan Sağlık Bakanı Yardımcısı Laziz Tuyçiev, Özbekistan ve yurtdışından gelen doktor ve bilim adamlarını selamlayarak, ülkede hematoloji alanında gerçekleştirilmekte olan faaliyetler hakkında bilgi verdi.

TİKA’nın desteği ile Özbekistan’da sağlık alanında önemli projelerin gerçekleştirildiğini belirten Tuyçiev, Taşkent Hematoloji ve Kan Nakli Bilimsel Araştırma Enstitüsü bünyesinde kurulan ve dünya standartlarına uygun Orta Asya’da ilk ve tek olan Kemik İliği Nakil Merkezinin sağlık alanındaki büyük projelerden biri olduğunu vurgulayarak, TİKA’ya teşekkürlerini iletti.

Özbekistan Hematoloji ve Kan Nakli Bilimsel Araştırma Enstitüsü Moleküler Tıp ve Hücre Teknolojileri Bölümü Başkanı Hamid Karimov konuşmasında, Kemik İliği Nakil Merkezi’nin kuruluşu için gereken teknik cihazların TİKA tarafından temin edildiğini, uzun süreli eğitimlerin organize edilerek, gereken danışmanlık hizmetlerinin sağlandığını belirtti. Karimoz TİKA ile sağlanan işbirliğin devam etmesini temenni ettiğini belirtti.

TİKA Taşkent Program Koordinatörü Prof. Dr. Süleyman Kızıltoprak, TİKA’nın Özbekistan’daki faaliyetlerinde sağlık projelerinin önemli bir mesafe aldığını belirtti. Kızıltoprak, söz konusu desteğin ileride de devam edeceğini vurguladı. Kızıltoprak konuşmasında daha önce TİKA Başkanı Dr. Serdar Çam’ın katılımı ile Özbekistan’da açılışı yapılan önemli projeler (Mobil Klinik Aracı Temini, Cumhuriyet Doğum ve Kadın Hastalıkları Bilimsel Uygulama Merkezi bünyesinde Simülasyon Eğitim Merkezinin Kurulumu, Taşkent Türk İlkokulu ve Ortaokulu binasının yenilenmesi ve ilaveten bir anaokulunun inşa edilmesi, Özbekistan Girişimci Kadınlar Derneği binasının yenilenmesi, Buhara şehrindeki 32. No’lu Mihribanlık Evi’nin Tadilatı ve Tefrişatı hakkında bilgi verdi. TİKA’nın Özbekistan’da çalışmalarına devam edeceğini ve Özbekistan ile ortak projelere imza atılacağını ifade etti.

Özbekistan ve yurtdışından yaklaşık 200 hematolog uzman ve akademisyenlerin katılımı ile gerçekleşen Kongre, hematoloji alanında bilgi ve tecrübe paylaşımı, tanı ve tedavide kullanılmakta olan yüksek teknolojilerin ülke sağlık sisteminde uygulanması açısından faydalı oldu ve katılımcılar tarafından büyük ilgi gördü.  

Sonraki Haber

Hiçbir Ülke Geride Kalmayacak!

Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri (SDG) kapsamında BM ihtisas örgütü ICAO'nun "Hiç Bir Ülke Geride Kalmasın" kampanyası ile uçuş güvenliği standartlarının ve tavsiye edilen uygulamaların yaygınlaştırılması çalışmalarına büyük destek sağlayan Türkiye sivil havacılık alanında önemli bir eğitim-uygulama...