Haberler

13 Haziran 2022

TİKA'dan Gine'de Yer Fıstığı Üretimine Destek

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından Başkent Konakri'ye 150 km uzaklıktaki Dubreka Valiliğine bağlı Tondon şehrindeki yer fıstığı üreticilerine zirai ilaçlama, tohum, gübre ve tarımsal ekipman desteği verildi.

Dubreka Bölge Tarım Müdürlüğüne bağlı yer fıstığı üreticileri işbirliğinde hektar başına 2-3 ton ürün hasadı edilen bölgede 5 hektarlık arazide ekimi yapılmak üzere tarım malzemeleri desteği sağlandı.

Düzenlenen törende konuşan Dubreka Vali Yardımcısı Almamy Ali Camara verilen desteğin bölge halkına ciddi gelir getireceğini, hasat sonrası elde edilecek kazancın bir kısmıyla bölge okullarına gıda desteği sağlanacağını belirtti.

Dubreka Tarım Bölge Müdürü Saidouba Sylla ise TİKA’nın tarım alanında Gine’de yaptığı projelerin tamamını takip ettiğini, hayata geçirilen projelerin halkı gönülden etkilediğini ve halka önemli gelir kaynakları oluşturduğunu belirtti.

TİKA Gine Koordinatörü Mehmet Özdemir de gerçekleştirilen projelerden somut sonuçlar alınmasından duyduğu memnuniyeti dile getirdi. Özdemir, tarım alanında genç, işsiz ve dezavantajlı gruplara yönelik desteklerinin devam edeceğini ifade etti.

Sonraki Haber

Uluslararası Sosyal Bilimler Kongresi’nin 7.’si Bakü’de Düzenlendi

Bu yıl 7’ncisi düzenlenen Uluslararası Sosyal Bilimler Kongresi, Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığının (TİKA) destekleriyle Bakü’de gerçekleştirildi. TİKA, TBMM Başkanlığı, Azerbaycan Cumhuriyeti Millî Meclisi Başkanlığı, Uluslararası Balkan Üniversitesi Üsküp/Makedonya ve Azerbaycan ADA Üniversitesi iş...