Haberler

13 Temmuz 2015

TİKA'dan Filistin Futboluna Destek

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı (TİKA), Gazze'deki 1. Futbol Ligi'nde yer alan spor kulüplerine 180 bin dolar yardımda bulundu ve futbol takımları ve önde gelen Filistinli sporcular adına iftar düzenledi. 

İftar programında söz alan TİKA Filistin Koordinatörü Bülent Korkmaz, futbol kulüplerine yönelik bağışın TİKA'nın Filistin genelindeki yardımları kapsamında yapıldığını belirterek, "12 kulüp ve önde gelen 30 sporcuya yardımda bulunuldu. Türkiye Gazze'deki Filistin halkına hizmet sunabilmek için çok sayıda projeyi finanse ediyor" dedi.

TİKA'nın, Filistin'in en büyük hastanesini Gazze'de inşa etmekte olduğunu hatırlatan Korkmaz, "Yaklaşık bir ay önce gençlerimizin evlenip yuva kurmaları için 4 bin evliliği finanse ettik. Bunun yanı sıra üniversite öğrencilerine çeşitli burs desteklerimizi sunuyoruz" diye konuştu.

 Türkiye'nin Gazze'nin yeniden imarı kapsamında 350 konut inşasına başlayacağını ifade eden Korkmaz, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Gazze'ye TİKA aracılığıyla inşa edilecek stada onay verdiğini anımsatarak söz konusu proje için gereken evraklarla ilgilendiklerini belirtti.

Gazze'deki Filistin Olimpiyat Konseyi üyelerinden Abdusselam Heniyye de "Gazze'nin güneyinde kurulacak stadın mühendislik planları hazırlandı. Filistin'deki ilk uluslararası saha olacak" ifadelerini kullandı.

Filistin Spor Bakanlığı verilerine göre, İsrail'in geçen sene 7 Temmuz'da başlayan ve 51 gün devam eden saldırılarında 30 spor tesisi tamamen yıkılmış, 32 sporcu hayatını kaybetmişti. Tesislerdeki zararın  3 milyon doların üzerinde olduğu belirtiliyor.

KAYNAK: ANADOLU AJANSI

Sonraki Haber

TİKA'dan Kabil'de 500 Yetim Çocuğa İftar

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından Kabil’de Tahye Maskan Yetimhanesi’nde kalan 500 yetim çocuk için iftar programı düzenlendi. TİKA tarafından sosyal-kültürel programlar kapsamında, toplumun ve üst düzey yöneticilerin dikkatlerini yetimler ve sorunları üzerine...