Haberler

14 Temmuz 2015

TİKA'dan Kabil'de 500 Yetim Çocuğa İftar

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından Kabil’de Tahye Maskan Yetimhanesi’nde kalan 500 yetim çocuk için iftar programı düzenlendi.

TİKA tarafından sosyal-kültürel programlar kapsamında, toplumun ve üst düzey yöneticilerin dikkatlerini yetimler ve sorunları üzerine çekmek ve bu konuda kamuoyu oluşturmak amacıyla; şeref misafirlerinin yetim çocuklar, hizmet edenlerin de Bakanlar, Milletvekilleri ve üst düzey misafirler olduğu programlardan birisi de Tahye Maskan Yetimhanesi oldu.

Etkinliğe; Afganistan Çalışma, Sosyal, Şehitler ve Özürlüler Bakanı Nasrin Oryahil, Afganistan Hac, İrşad ve Evkaf Bakanı Feyz Muhammed Osmani, Afganistan Yetimhaneler Başkanı Abdullah Haşimi ve Koordinatörlüğümüz çalışanları, Bakanlık yetkilileri ve çok sayıda üst düzey yönetici ve basın mensubu katıldı.

Bu kapsamda, Kabil Tahye Maskan Yetimhanesindeki 500 yetim çocuğa Afganistan Çalışma ve Sosyal Bakanı , Hac ve Evkaf Bakanı ve beraberindeki yüksek düzeyli görevliler Türk yemeklerinin servisini yaptı.

İftar yemeğini takiben Çalışma Bakanı Nesrin Oryahil, Hac ve Evkaf Bakanı Feyz Muhammed Osmani ve TİKA Koordinatörü Süleyman Şahin öğrenciler ile sohbet ederek sorunlarını dinledi ve Yetimhanenin sorunlarını çocukların dilinden dinledi.

Çalışma Bakanı Nesrin Oryahil; TİKA tarafından düzenlenen bu etkinliğe dördüncü kez katıldığını, yetim çocuklara kendi eliyle yemek dağıtmanın kendisi için büyük bir onur olduğuna dikkat çekerek, Afganistan’ın gündemine yetimlerin proplemlerinin girdiğini ve bu çalışmalara TİKA ile birlikte devam edeceklerini belirtti.

 Hac ve Evkaf Bakanı Feyz Muhammed Osmani, savaş ve iç kargaşadan dolayı yetim kalan çocukların sayısının ortalama olarak diğer ülkelerden Afganistan’da daha fazla olduğuna inandığını, toplumun geleceği için yetimlerin hayata hazırlanması ve iyi şartlar altında yetişmelerinin sağlanması için herkesin işbirliği içinde çalışması gerektiğine inandığını vurguladı.

TİKA Koordinatörü Süleyman Şahin ise; bu program ile beraber altı bakan ve yirmi milletvekilinin ve çok sayıda bakan yardımcısı ile üst düzey görevlinin bu etkinliğe katıldığını, başından sonuna kadar yemek servisi yaptıklarını belirtelerek amaçlarının Bakanlar Kurulunun bütün üyelerinin bu programa katılımının sağlanması olduğunu söyledi.

Öğrenciler onuruna düzenlenen ve Afganistan’ın siyaset, bürokrasi ve medya dünyasından önde gelen isimlerini bir araya getiren bu yemek sırasında benzeri faaliyetlerin tekrarlanılması arzusu dile getirildi. Yemeğin ardından çocuklara Kuran-ı Kerim hediye edildi ve birlikte hatıra fotoğrafı çekilmesi ile program sona erdi.

Sonraki Haber

TİKA'dan Çad'da 6 Bin Kişiye İftar ve Gıda Yardımı

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından Çad’ın başkenti N’Djamena'da bin aileye gıda yardımı dağıtılırken bin aileye de iftar programı düzenlendi. En az gelişmiş ülkeler kategorisinde yer alan Çad ‘da 13.07.2015 tarihinde Başkent  Encemine’ye yaklaşık 80...