Haberler

21 Eylül 2016

TİKA'dan Etiyopya'da Teknik ve Mesleki Eğitime Destek

Etiyopya’da özellikle eğitim alanında kapasite geliştirme programları düzenleyerek eğitim ve nitelikli insan potansiyelinin sınırlı olduğu Somali Eyaleti'nde faydalı çalışmalar yapan Etiyopya'nın Jijiga şehrinde yerleşik olarak faaliyet gösteren "ILAYS" adlı sivil toplum kuruluşu'na Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından donanım desteğinde bulunuldu.

TİKA, Etiyopya’da gerçekleştirdiği projelere yenilerini eklemeye devam ediyor. Etiyopya’da farklı alanlarda önemli projelere imza atan TİKA, teknik ve mesleki eğitime yönelik projeleri desteklemeye devam ediyor. Bu kapsamda TİKA tarafından Etiyopya’da özellikle eğitim alanında kapasite geliştirme programları düzenleyerek eğitim ve nitelikli insan potansiyelinin sınırlı olduğu Somali Eyaleti'nde faydalı çalışmalar yapan Etiyopya'nın Jijiga şehrinde yerleşik olarak faaliyet gösteren "ILAYS" adlı sivil toplum kuruluşu'na donanım desteğinde bulunuldu.

Sertifika, diploma, kurs bitirme belgelerinin merkezi hükümet tarafından da geçerliliği bulunan ILAYS merkezinde yapılan törene, Etiyopya-Somali Eyaleti Başkan müsteşarı Abdifatah Ahmed Ismael, Jijiga Belediye Başkan Danışmanı Abdirezak Mealın, Somali Eyaleti Teknik ve Mesleki Eğitim Bürosu (TVET) Kurumsal Kapasite Bölümü Müdürü Seid Mohamed Abdı, ILAYS Başkanı Prof. Dr. Nur Abdi Gudle, TİKA Addis Ababa Ofisi  yetkilileri ve öğrenciler katıldı.

Somali Eyaleti Başkan Müsteşarı Abdifatah Ahmed Ismael konuşmasında, “15 yıldır kalkınma ve insani yardım çalışmalarının içindeyim. Türkiye'nin ve TİKA'nın diğer ülkelerinden ve kalkınma kurumlarından farkı var. Çünkü Türkiye ve TİKA diğer ülkeler gibi bizi bekletmiyor. Bir kez bir gidiyoruz, ikincisinde onlar geliyor ve taleplerimizi yerine getiriyorlar” dedi.

Jijiga Belediye Başkan Danışmanı Abdirezak Mealin ise “Türkiye'nin bizim için ne kadar önemli olduğunu bilemezseniz. 15 Temmuz gecesi uyumadık, haberleri takip ettik ve bütün eyalet olarak Türkiye için dua ettik” şeklinde Türkiye'ye olan desteklerini ifade etti.

Ülkemizdeki Teknik ve Endüstri Meslek Liseleri ile Meslek Yüksek Okullarına denk gelen eğitim çalışmaları yapan ve Merkezi hükümetin ulaşamadığı uzak coğrafyalarda önemli projeler gerçekleştiren söz konusu sivil toplum kuruluşu, uzun vadede önemli dönüşümlerin olacağı kapasite artırım çalışmalarına TİKA desteğiyle devam etmiş olacak.

Sonraki Haber

TİKA’nın Kurduğu Spor Salonu ve Bilgisayar Laboratuvarını Romanya Prensi Açtı

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından Romanya’nın Adjud kentinde Romanya Prensi Radu’nun himayesinde olan ve adını taşıyan ortaokula bilgisayar laboratuvarı ve spor salonu kurulumu projesinin açılışı Prens Radu’nun katılımı ile gerçekleştirildi. TİKA tarafından...