Haberler

21 Eylül 2016

TİKA’nın Kurduğu Spor Salonu ve Bilgisayar Laboratuvarını Romanya Prensi Açtı

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından Romanya’nın Adjud kentinde Romanya Prensi Radu’nun himayesinde olan ve adını taşıyan ortaokula bilgisayar laboratuvarı ve spor salonu kurulumu projesinin açılışı Prens Radu’nun katılımı ile gerçekleştirildi.

TİKA tarafından yapılan spor salonu ve bilgisayar laboratuvarının açılışına Romanya Prensi Radu Duda, Milletvekili Victor Roman, Adjud Belediye Başkanı Constantin Armencea’nın yanı sıra okul yetkilileri ve davetliler katıldı.

Romanya Kraliyet ailesi ile birlikte koordineli yürütülen proje kapsamında Romanya’da Prens Radu’nun adını taşıyan Adjud Prens Radu Ortaokulu için yeni bilgisayarlar temin edilerek öğrenciler için bir bilgisayar laboratuvar sınıfı oluşturuldu. Okula birçok spor aleti ve ekipmanı temin edilerek modern bir spor salonu kuruldu. Proje ile öğrencilerin hem mental hem fiziksel gelişimine katkı sağlanması hedeflendi.  

Romanya Prensi Radu; “Böyle güzel bir projedeki işbirliği ve Romanya’da gerçekleştirdiği projelerden dolayı TİKA’yı tebrik ediyorum.”   

Açılışta konuşan Romanya Prensi Radu; “Türkiye Cumhuriyetindeki ilk resmi ziyaretimiz yaklaşık 11 yıl önce gerçekleşmiş olup, ekonomi, kültür ve eğitim alanlarında hükümet nezdinde temaslarda bulunduk. Bu ilk resmi ziyaretin üzerinden 10 yıl geçti ve bizler, kraliyet ailesi olarak iki ülkenin arasında eğitim, ekonomi, kültür alanlarındaki ilişkilerin güçlenmesi için çaba gösterdik. Son yıllarda resmi bir kurum olarak, eğitim alanında iki ülke arasında köprü görevi gören TİKA’nın varlığı daha çok hissedilmektedir. Prenses Margareta ve ben bu işbirliği ile isimlerimizi taşıyan ve Romanya’da bulunan okullarla TİKA ilişkisinin devam etmesini arzu ediyoruz. Adjud Prens Radu Ortaokulu projesinin tamamlanması bizi çok gururlandırdı ve sevindirdi. TİKA’yı en içten duygularımla tebrik ediyor, Adjud da bulunan okula samimi selamlarımızı sunuyoruz. Bu okulda bulunan öğrenciler yeni kurulan bilgisayar laboratuvarı ve spor salonunu verimli bir şekilde kullanacaklarına olan inanıyoruz.” dedi.

TİKA Bükreş Program Koordinatörü Hacı Ahmet Daştan da Romanya eğitimi için gerçekleştirdikleri projelere her geçen gün bir yenisini eklediklerini dile getirdi. Proje ile okuldaki öğrencilerin bilgisayar eğitiminin yanı sıra spor faaliyetlerinin önünün açılacağını ifade eden Daştan, Romanya ile sürdürülen kalkınma işbirliğinin gelişerek artacağını sözlerine ekledi.

Sonraki Haber

TİKA Moğolistan’da Sanat Severleri Unutmadı

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) dünya klasiklerinin icra edilmesi ve halk nezdinde tanıtılması amacıyla 1963 yılında kurulmuş olan Moğolistan Devlet Opera ve Bale Tiyatrosu’na donanım desteğinde bulundu. Yılda 100’den fazla gösteri düzenleyen Moğolistan Devlet...