Haberler

15 Temmuz 2015

TİKA'dan Dost Ülke Pakistan'da İftar

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı’nca 12-13 Temmuz tarihlerinde biri ülkenin başkenti İslamabad diğeri ise Khyber Pakhtunkhwa (KPK) Eyaletinin Nowshera vilayetinde olmak üzere iki iftar programı düzenlendi.

12 Temmuz tarihinde tertip edilen iftar programı İslamabad’da yaşayan Türkler, Büyükelçilik ve Türk Kızılayı yetkilileri ile TİKA’nın ülkede yürüttüğü projelerde işbirliği yapılan çeşitli sivil toplum kuruluşları, dernek temsilcileri ve ülkede mülteci statüsünde yaşayan Afganistanlı Ersari Türkmenlerinin yoğun katılım ve ilgisiyle gerçekleşti.

Törende TİKA adına konuşma yapan İnsan Kaynakları ve Destek Hizmetleri Daire Başkanı Sayın Dr. Zülküf Oruç, sözlerine TİKA’nın Türkiye Cumhuriyetinin resmi kalkınma yardımı kuruluşu olduğunu ve yurtdışındaki 50 ofisi aracılığıyla proje ve faaliyet yürüttüğünü belirterek başladı.

Dr.Oruç konuşmasında TİKA Başkanı Sayın Dr. Serdar Çam’ın selamını getirdiğini, Türkiye ve Pakistan halklarının birbirlerinden coğrafi olarak uzak olup farklı dilleri konuşsalar da ortak gönül bağlarıyla birbirlerine bağlı olduklarını, TİKA’nın ülkede faaliyet gösterdiği 2010 yılından bu yana proje ve faaliyetleri vasıtasıyla Pakistan’ın refah ve kalkınmasına katkı sağladığını ve sağlamaya da devam edeceğini ifade etti.

2010 yılında Pakistan’da meydana gelen elim sel felaketinden sonra Khyber Pakhtunkhwa (KPK) Eyaletinin Nowshera vilayetinde TİKA tarafından tefrişatı yapılan model Hz. Eyüp El Ensari (Eyüp Sultan) köyünde 13 Temmuz tarihinde tertip edilen iftar programı öncesinde 40 haneli köyde yaşayan 125 çocuğa kırtasiye ve giyim malzemesi desteğinde bulunuldu. Yapılan tören kapsamında köyü inşa eden Yardımeli Derneği ve Al-Khidmat Vakfının yöneticileri ülkemize ve TİKA’ya yaptığı yardımlardan dolayı şükranlarını sundular.

Törende söz alan İnsan Kaynakları ve Destek Hizmetleri Daire Başkanı Sayın Dr. Zülküf Oruç, TİKA olarak esas amaçlarının insana hizmet ve insanın refaha kavuşturulması olduğunu ifade ettiler. Törende ayrıca TİKA heyetine günün anlam ve önemi münasebetiyle plaket takdim edildi.

Törenden sonra TİKA ve Yardımeli Derneği işbirliğinde tertip edilen iftar programında köyde yaşayan ailelerle bir araya gelindi.

Sonraki Haber

TİKA'dan Suriyeli Türkmenlere Gıda Yardımı

Lübnan’ın kuzeyinde yer alan El -Kaa köyü ve Başkent Beyrut yakınlarında bulunan Harrisa Bölgesi’nde yaşayan Suriyeli Türkmenlere ve Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başklanlığı ve Türkiye Beyrut Büyükelçiliği işbirliğinde 460 paket gıda yardımında bulunuldu. TİKA, faaliyet gösterdiği ülkelerde...