Haberler

10 Ekim 2022

TİKA'dan Cezayir'de Müzik Grubuna Enstrüman Desteği

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA), Cezayir'de bir müzik grubuna enstrüman desteğinde bulundu.

Başkent Cezayir'in güneyindeki El-Agvat kentinde bulunan El-Agvat Kültür ve Sanat Odası'na bağlı Barut Müzik Grubu'nun tüm enstrüman ihtiyaçları TİKA tarafından karşılandı. El-Agvat Kültür Merkezi'nde gerçekleştirilen teslim törenine; Türkiye'nin Cezayir Büyükelçisi Mahinur Özdemir Göktaş ve TİKA'nın Cezayir Koordinatörü Gökçen Kalkan da katıldı. Barut Müzik Grubu'nun teslim töreni sonrası özgün bir şekilde İstiklal Marşı'nı çalması büyük beğeni topladı.

“Türkiye-Cezayir ilişkilerini güçlendirmeyi ve Türk müziğini tanıtmayı hedefledik”

Yaptığı açıklamada Agvat'ın özellikle Endülüs müziğinin önemsendiği bir bölge olduğuna dikkati çeken Büyükelçi Göktaş, "Enstrüman desteğinde bulunmakla, hem Türkiye-Cezayir ilişkilerini güçlendirme hem de Türk müziğini tanıtmayı hedefledik." ifadelerini kullandı. Göktaş, grubun Türk müziğinden de bazı eserler çaldığına işaret ederek "Bu tür desteklerde bulunmaya devam edeceğiz. İnşallah Türk ve Osmanlı musikisinden eserlerin de Cezayir'de çalınmasına vesile olur." diye konuştu.

Türk yapımı enstrümanlar temin edildi

TİKA ve Türk Büyükelçiliği ile gerçekleştirilen iş birliğinin önemine değinen Barut Müzik Grubu Başkanı Cemal el-Ömeri ise, TİKA tarafından sağlanan enstrümanların çok kaliteli olduğuna vurgu yaptı. Ömeri, "Keman, ud, saz, kanun ve diğer enstrümanlar çok kaliteli, hepsi Türk yapımı. Çok ihtiyacımız vardı gerçekten. Tabii piyasada çeşitli enstrümanlar var ama bu kalitedekini bulamazsınız. Dolayısıyla TİKA'ya çok teşekkür ederiz." ifadelerini kullandı.

Sonraki Haber

TİKA, Lübnan'da Kadın Eğitim Merkezine Ekipman ve Kurs Desteği Verdi

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA), Lübnan'ın başkenti Beyrut'taki Makassed Kadın ve Genç Güçlendirme Merkezi’ne ekipman desteği sağladı. Beyrut'taki proje açılışına Türkiye'nin Beyrut Büyükelçisi Ali Barış Ulusoy ve TİKA Lübnan Koordinatörü Orhan Aydın ile...