Haberler

10 Ekim 2022

TİKA, Lübnan'da Kadın Eğitim Merkezine Ekipman ve Kurs Desteği Verdi

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA), Lübnan'ın başkenti Beyrut'taki Makassed Kadın ve Genç Güçlendirme Merkezi’ne ekipman desteği sağladı.

Beyrut'taki proje açılışına Türkiye'nin Beyrut Büyükelçisi Ali Barış Ulusoy ve TİKA Lübnan Koordinatörü Orhan Aydın ile ülkenin köklü sivil toplum kuruşları arasında yer alan Makassed Derneği Başkan Yardımcısı İmad İtani ve dernek yetkilileri katıldı. Açılışta ayrıca TİKA'nın desteğiyle verilen mesleki eğitim programını tamamlayan kadınlara sertifikaları takdim edildi.

“Aşçılık ve dikiş-nakış eğitimleri düzenlendi”

TİKA Koordinatörü Aydın, törenden sonra yaptığı açıklamada, "Lübnan’ın en köklü dernekleri arasında bulunan Makassed Derneği tarafından Beyrut’ta kurulan Vard el Makassed Kadın ve Genç Güçlendirme Merkezi’nde TİKA tarafından Lübnan, Suriye ve Filistinli kadınlara yönelik aşçılık ve dikiş-nakış eğitimleri düzenlendi. Merkeze çeşitli mutfak ekipmanlarının yanı sıra dikiş makineleri ile eğitim için gerekli diğer malzemeler temin edildi." ifadelerini kullandı.

İlk etapta 43 kadının aşçılık ve dikiş-nakış kurslarını tamamladığını belirten Aydın, "80 kadına yönelik eğitimler devam ediyor. Merkezde yılda yaklaşık bin kadın ve gence eğitim verilmesi planlanıyor." diye konuştu.

Aydın, ayrıca, proje kapsamında kurulan mutfakla haftada 150 ihtiyaç sahibi aileye 3 öğün yemek ulaştırıldığını söyledi.

Sonraki Haber

"Kapsayıcı Kırsal Kalkınma" Eğitimine TİKA'dan Destek

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) ve Malezya Teknik İşbirliği Programı iş birliğinde "Kırsal Kalkınma Eğitim Programı" kapsamında “Kapsayıcı Kırsal Kalkınma” başlıklı çevrim içi eğitim programı düzenlendi. TİKA, Malezya Kırsal Kalkınma Bakanlığı ve INFRA yetkililerinin...