Haberler

24 Kasım 2021

TİKA'dan Çad'da Eğitime Destek

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA), Çad’da ATİ Bilim ve Teknoloji Üniversitesi'ne güneş enerjili aydınlatma ve içme suyu sistemi desteği verdi.

TİKA tarafından başkent Encemine’ye 450 km uzaklıktaki ATİ Bilim ve Teknoloji Üniversitesi’ne güneş enerjili aydınlatma ve içme suyu sistemi kurularak 800’den fazla öğrencinin eğitim şartlarının iyileştirilmesine katkı sağlandı.

Güneş panelli ve akülü otomatik aydınlatma armatürleri sayesinde öğrenci ve öğretmenler 24 saat aydınlık bir kampüs alanının yanısıra kurulan su sistemi ile de temiz ve içilebilir suya kavuştular. 

Projenin açılış töreni Batha Bölge Valisi Djimta Bergon, Ati Belediye Başkanı, Ati Üniversitesi Rektörü ve TİKA Encemine Program Koordinatörü Melih Mücahid Ateş’in katılımlarıyla gerçekleştirildi.

Batha Bölge Valisi Sn. Djimta Bergon, bölgedeki tek üniversite olan ATİ Üniversitesi’nin en temel sorunlarından biri olan temiz içilebilir suya erişim konusunun bu projeyle çözülmüş olmasından ve otomatik aydınlatma sistemi ile öğrencilerin okuldan daha fazla istifade edebileceğini görmekten duyduğu memnuniyeti dile getirerek, Türkiye Cumhuriyeti’ne ve TİKA'ya teşekkürlerini iletti.

Sonraki Haber

TİKA’dan Moğolistan’daki Yaşlılar Merkezine Destek

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA), Moğolistan Nalayh ilçesindeki Nalayh Belediyesi Yaşlılar Merkezini yenileyerek donanım desteğinde bulundu. 1988 yılında yaşlılara yönelik sosyal faaliyetler ve çeşitli etkinlikler düzenlenmesi ve yaşlıların boş zamanlarını daha verimli geçirebilmeleri...