Haberler

29 Eylül 2016

TİKA'dan Bosna Hersek'de Türkçe Eğitime Destek

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından Bosna Hersek'in başkenti Saraybosna'da Edhem Mulabdic İlköğretim Okulu'nda tadilat ve donanım desteği verilen Türkçe sınıfı hizmete açıldı.

Türkçe'nin zorunlu seçmeli ders olarak okutulduğu Edhem Mulabdic İlköğretim Okulu'nda, öğrencilerin Türkçe'ye ilgisinin her yıl arttığı belirtilirken, Türkçe dersini seçen öğrencilerin bugünden itibaren daha iyi imkanlara sahip bir sınıfta eğitim alacağı bildirildi.

Edhem Mulabdic İlköğretim Okulu Müdürü Aida Omersoftic, desteklerinden dolayı TİKA'ya teşekkür ederek, “Okulumuzda Türkçe 2007 yılından isteğe bağlı olarak öğretiliyor. Dört yıl önce de zorunlu seçmeli ders olarak müfredata girdi. Türkçe'ye ilgi her yıl daha da büyüyor” diye konuştu.

TİKA Saraybosna Koordinatörü Prof. Dr. Birol Çetin de TİKA olarak 20 yıldan daha uzun bir süredir Bosna Hersek'te farklı alanlarda projeler hayata geçirdiklerine işaret ederek, bu süreçte birçok eğitim kurumuna da destek olduklarını aktardı.

Bugünkü açılış vesilesiyle okuldaki öğrencilerin iyi derece Türkçe konuştuklarını görme imkânı da bulduklarını söyleyen Çetin, “Bu okula desteğimiz bu proje ile sınırlı değil. Desteğimizi gelecekte de sürdürmeyi planlıyoruz” ifadelerini kullandı.

Konuşmaların ardından Saraybosna'nın Stari Grad Belediye Başkanı İbrahim Hadzibajric, TİKA Saraybosna Koordinatörü Çetin ve Okul Müdürü Omersoftic kurdela keserek Türkçe sınıfını açtı. Açılışın ardından Türkçe öğrenen okul öğrencileri Türkçe şarkılar söyleyip, şiirler okudu.

KAYNAK:AA

Sonraki Haber

Türk Dünyası Sanatçıları TİKA Katkılarıyla Bodrum’da Buluştu

Bodrum’da Uluslararası alanda kültürel ve sanatsal ilişkilerin geliştirilmesi amacıyla düzenlenen XIV. Uluslararası Resim ve Heykel Sempozyumu’na Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı’nın (TİKA) katkılarıyla Türk Dünyası sanatçılarının katılımı sağlandı. Uluslararası alanda kültürel ve sanatsal ilişkilerin...