Haberler

29 Eylül 2016

Türk Dünyası Sanatçıları TİKA Katkılarıyla Bodrum’da Buluştu

Bodrum’da Uluslararası alanda kültürel ve sanatsal ilişkilerin geliştirilmesi amacıyla düzenlenen XIV. Uluslararası Resim ve Heykel Sempozyumu’na Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı’nın (TİKA) katkılarıyla Türk Dünyası sanatçılarının katılımı sağlandı.

Uluslararası alanda kültürel ve sanatsal ilişkilerin geliştirilmesi amacıyla düzenlenen Sempozyumda TİKA’nın katkılarıyla Özbekistan’dan 8 kişilik sanatçı grubu katıldı. Sempozyuma Kazakistan ve Kırgızistan’dan da ünlü sanatçılar katılım gösterdi. Ünlü Özbek ressamı Lekim İbragimov’un çizdiği “Aspat” ve “At” konusunda çizdiği resimler yanında, Sobirjon Rahmetov’un “Tarihin Şahidi Taşlar”, “Güneş Çıkmasından Önce”, “Baba Evinde”, “Işık Oyunu”, ve Dilşod Eşmatov’un da “Aspat”, “Aspat Hamamı”, “Melodi”, “İlgi”, “İlkbahar” adlı resimleri de seyirciler ve katılımcılarda büyük bir hayranlık bıraktı.

Türkiye ve farklı ülkelerden gelen sanatçıların ortak bir atölye ortamında buluşmaları bu etkinliğe Uluslararası bir boyut kazandırarak, sanatın ortak duyarlığının yarattığı evrensel dilin göstergelerini de bünyesinde topladı. Sempozyuma katılan Özbek sanatçılar Türk meslektaşları ile buluşmaktan memnun olduklarını ve sanat alanındaki işbirliğinin devam etmesini arzu ettiklerini belirttiler. Sempozyum sonunda düzenlenen kapanış töreninde, Aspat organizatörü Murat Balkan tarafından her bir sanatçıya mükâfat ve katılım belgesi takdim edildi.

Sempozyumdan olumlu izlenimlerle Taşkent’e dönen Özbek sanatçılar topluca TİKA Taşkent ofisini ziyaret etti. Dünya çapında meşhur ressam Lekim İbragimov Aspat Sempozyumu izlenimlerini aktarırken “Bu tür etkinlikler, iki kardeş halkı daha da yakınlaştıracaktır. Benzer çalışmaların daha kapsamlı düzenlenmesi gerektiğini düşünüyorum. Özbekistan’da da Türk sanatçıları çalışmalarının sergilenmesi durumunda bu tür kültürel paylaşım daha da verimli olacaktır” dedi.       

Söz konusu etkinlik dost ve kardeş ülkeler arasında kültürel ilişkilerin gelişmesine önemli katkı sağlayacağını belirten Özbek sanatçılar, sempozyuma katkılarından dolayı TİKA’ya ve tüm organizatörlere teşekkürlerini bildirdiler.

Sonraki Haber

TİKA Başkanı Serdar Çam: "17 Aralık'tan Sonra FETÖ'nün Önünü Kesmeye Başladık"

TİKA Başkanı Dr. Serdar Çam NTV Özel Röportaj canlı yayınında Funda Görey’in konuğu oldu. TİKA’nın yurtdışı faaliyetleri ve FETÖ ile yürütülen mücadeleye ilişkin önemli açıklamalarda bulunan Çam, “56 ülkede ofisimiz var, özellikle FETÖ örgütünün aktif...