Haberler

17 Ağustos 2023

TİKA'dan Arnavutluk'taki Arıcılara Ekipman Desteği

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından Arnavutluk'un İşkodra kentindeki arıcılara ekipman desteği sağlandı.

TİKA, Arnavutluk’un en yüksek işsizlik oranına sahip iki belediyesindeki arıcılara ekipman desteğinde bulundu.

Arnavutluk Ulusal Arıcılar Federasyonu çatısı altında bulunan İşkodra şehrinin Puke Belediyesindeki Pukjane Arıcıları Derneği ve Vau i Dejes Belediyesindeki Arıcılar Derneğine üye 69 aracıya 10’ar adet polen tuzaklı PVC kovan tabanı temin edildi.

Arıcılara yapılan destek ile bal, propolis ve arı sütü gibi ürünlerin üretiminin yanı sıra değeri oldukça yüksek olan arı poleninin toplanması ve işlenmesi hedefleniyor.

Ayrıca, sağlanan bu destek Arnavutluk'ta yaygın olan varroa hastalığı ile mücadelede arıcılara yardımcı olacak.

Ekipmanların teslim törenine, Türkiye'nin Tiran Büyükelçisi Tayyar Kağan Atay, TİKA Balkanlar ve Doğu Avrupa Daire Başkanı Muhammed Ünal, TİKA Tiran Koordinatörü Emine Gizem Başkan'ın yanı sıra bölgedeki arıcılar katıldı.

Büyükelçi Atay, yaptığı açıklamada, Türk milletinin her zaman Arnavutluk milletinin yanında olacağını ifade ederek, şunları kaydetti:

"Bugün de bunun bir örneğini sergiliyoruz. İyi günde, kötü günde hep beraberiz. İnşallah iyi günümüz, kötü günümüzden daha fazla olur. Bugün de Türk halkı, Arnavut kardeşlerinin yanında olduğunu bu vesileyle de vurgulamış oluyor."

TİKA Balkanlar ve Doğu Avrupa Daire Başkanı Ünal, yaptığı açıklamada Balkanlar bölgesinde tarım ve arıcılığın geliştirilmesine özel önem verdiklerini belirtti.

Kırsal bölgelerde yaşayan ve tarım ile uğraşan ailelerin üretim verimliliğinin artırılması ve çeşitlendirilmesi yönünde çeşitli projeler hayata geçirdiklerini dile getiren Ünal, "Bu projemiz ile iklim değişikliğine bağlı üretimde yaşanan düşüşün önüne geçilmesi ve ürün çeşitliliğini artırarak ailelerin gelirlerinin artırılması hedeflenmektedir." diye konuştu.

Sonraki Haber

Irak’ta Yetim Çocukların Yüzü TİKA ile Gülüyor

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından Irak’ta faaliyet gösteren El-Devle Yetim Evi'nin fiziki şartları iyileştirilerek donanım desteğinde bulunuldu. Irak'ın başkenti Bağdat'ın 120 km güneyinde yer alan Babil şehrinde bulunan "El-Devle Yetim Evi", 1962...