Haberler

06 Kasım 2023

TİKA'dan Afganistanlı Çiftçilere Buğday Tohumu ve Gübre Desteği

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA), Afganistan'da buğday üretiminin artırılması amacıyla 500 çiftçiye buğday tohumu ve gübre desteğinde bulundu.

Afganistan'da 25 vilayetteki 500 çiftçiye, toplam 37,5 ton gübre ile 12,5 ton sertifikalı ıslah edilmiş buğday tohumu temin edildi.

İnsan Hak ve Hürriyetleri (İHH) İnsani Yardım Vakfı’nın da çiftçilere tarımsal eğitim vermesi planlanıyor.

TİKA’nın sağladığı tarımsal destekler, başkent Kabil'de Afganistan geçici hükümetinin Tarım, Sulama ve Hayvancılık Bakanlığına bağlı Badam Bağ yerleşkesinde düzenlenen törenle bakanlık yetkililerine teslim edildi.

Törene, Türkiye'nin Kabil Büyükelçiliği Misyon Şefi ve Maslahatgüzarı Cenk Ünal, TİKA Kabil Koordinatörü Fazıl Akın Erdoğan, Afganistan Tarım, Sulama ve Hayvancılık Bakan Yardımcısı Mevlevi Sadr Azam Osmani, Afganistan Tarım, Sulama ve Hayvancılık Bakanlığı Tahıl Yayma Daire Başkanı Muhammad Akbar Waziri ve İHH Vakfı temsilcileri katıldı.

Kabil Büyükelçiliği Maslahatgüzarı ve Misyon Şefi Ünal, teslim töreninde yaptığı konuşmasında, Afganistan halkının yüzde 80’inin tarım ve hayvancılıkla geçimini sağladığını belirtti.

“Afganistan ekonomisinin büyük bölümünü de tarım ve hayvancılık gelirleri oluşturmaktadır. Islah edilmiş buğday tohumlarının bereketli dönüşlerinin olacağını umuyoruz. İki kardeş ülke arasından birçok ortak nokta bulunmakta. Kabil Büyükelçiliği olarak eskiden beri devam eden dostluk ve kardeşlik ilişkilerimizi daha da güçlendirmek için çalışacağız.” ifadelerini kullandı.

Tören sonunda, buğday yüklü kamyonlar ülkenin 25 vilayetindeki çiftçilere ulaştırılmak üzere doğru yola çıktı.

Sonraki Haber

TİKA, Karadağ’da Eğitim Projelerine Devam Ediyor

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından Karadağ Devlet Üniversitesi bünyesinde Karadağ’da kurulan Cezeri Studio için özel bir eğitim programı düzenlendi. Elektroteknik, fen, makine mühendisliği ve mimarlık fakültelerinden akademisyenlerin katıldığı bu 2 haftalık eğitim,...