Haberler

07 Aralık 2023

TİKA'dan Afganistan'da "Kütüphane ve Konferans Salonu" Projesi

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığının (TİKA) destekleriyle, Afganistan Dışişleri Bakanlığı Herat Temsilciliği bünyesinde Sultan Hüseyin Baykara’nın adını taşıyan bir kütüphane ve konferans salonu kuruldu.

Kütüphane ve konferans salonunun açılış törenine Türkiye Cumhuriyeti Afganistan Maslahatgüzarı Cenk Ünal, T.C. Herat Başkonsolosu Sinan İlhan, Herat Dışişleri Bakanlığı Temsilcisi Şir Muhammed Ammar Muhacir, Afganistan Kültür ve Enformasyon Bakan Yardımcısı Hayatullah Ferahi Muhacir ve TİKA Herat Koordinatörü Arafat Deniz katıldı.

Törende söz alan Türkiye'nin Afganistan Maslahatgüzarı Ünal da konuşmasında, iki ülke arasındaki dostluk ve diplomatik ilişkilerin 103. yılında Türkiye'nin desteklerinin devam edeceğini belirtti.

Herat Dışişleri Bakanlığı Temsilcisi Muhacir, Türkiye-Afganistan ilişkilerinin derin kültürel ve tarihi bağlarını vurgulayarak, Afganistanlıların Çanakkale Savaşı'nda Türk halkının mücadelesine katıldığını hatırlattı.

Muhacir, iki ülke ilişkilerinin daha sağlam ve kalıcı olacağını belirterek, Türkiye'nin Afganistan'a yaptığı yardımları asla unutmayacaklarını ifade etti.

TİKA Herat Koordinatörü Deniz ise, kurulan kütüphane ve konferans salonuyla ilgili olarak, "Ülkenin görünür bir kurumuna hem idari işleri hem eğitim hizmetlerinin yapılabileceği bir zemin hazırlamış olmaktan dolayı mutluyuz. Özellikle Sultan Hüseyin Baykara gibi tarihi bakımından önemli bir şahsiyetin adına kütüphane ile salonun açılması da dikkate değerdir. Çünkü Baykara kendi döneminde her zaman bilim ve sanatı desteklemiştir. Bugün de söz konusu büyük şahsiyetin adı altında eğitimler ve araştırmalar yapılabilecektir" ifadelerini kullandı.

Sonraki Haber

TİKA’dan Venezuela Sağlık Altyapısının İyileştirilmesine Destek

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA), Venezuela’nın başkenti Karakas’ta bulunan Dr. Domingo Luciani Hastanesi’nin bazı bölümlerini yenileyerek, hizmete uygun hale getirdi. Güney Amerika bölge ülkelerinde temel sağlık hizmetleri alanında fiziki ve teknik altyapı oldukça...