Haberler

07 Aralık 2023

TİKA’dan Venezuela Sağlık Altyapısının İyileştirilmesine Destek

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA), Venezuela’nın başkenti Karakas’ta bulunan Dr. Domingo Luciani Hastanesi’nin bazı bölümlerini yenileyerek, hizmete uygun hale getirdi.

Güney Amerika bölge ülkelerinde temel sağlık hizmetleri alanında fiziki ve teknik altyapı oldukça yetersiz. Bölge ülkelerinde sağlık alanında nitelikli hizmetlerin sağlanması amacıyla 2018 yılından itibaren yürütülen Güney Amerika Bölgesinde Sağlık Hizmetlerinin ve Altyapılarının Geliştirilmesi Programı kapsamında gerçekleştirilen projelere bir yenisini ekleyen TİKA, Dr. Domingo Luciani Hastanesi’nde 750 metrekarelik alanda hizmet veren fizyoterapi, hidroterapi, elektroterapi odaları, muayenehaneler, ortak alanlar ve idari birimleri yeniledi. İlgili birimlerde öncesinde mevcut olmayan klima sistemi kurularak, hastane bölümleri tedavi için uygun hale getirildi.

Yenilenen bölümlerin açılış töreni, Türkiye’nin Karakas Büyükelçisi Naci Aydan Karamanoğlu, Hastanenin Genel Direktörü Maurilina Guzman, hastane yetkilileri ve basın mensuplarının katılımıyla gerçekleştirildi.

Büyükelçi Karamanoğlu törende yaptığı konuşmada, TİKA’nın Venezuela’da sağlık alanında yıllardır önemli projeler gerçekleştirdiğini vurgulayarak, bu alanda ülkemizin desteklerinin sürdürüleceğini ifade etti.

Teslim töreninde söz alan Hastane Genel Direktörü Guzman da, hastanenin Venezuela’daki en kapsamlı hastanelerden biri olduğunu ve bütün tıp branşlarında oldukça yüksek sayıda hasta kabul ettiklerini, hastanenin uzun yıllardır bakım ve onarıma ihtiyaç duyduğunu, gerçekleştirilen proje sayesinde hastane kapasitenin artarak, hizmet kalitesinin yükseleceğini söyledi. Guzman; “Türkiye’nin sağlık sektörüne yönelik destekleri için müteşekkiriz. Önümüzdeki dönemde hastanede benzer projelerin gerçekleştirilerek şartların iyileştirilmesini arzu ediyoruz. Cumhurbaşkanımız Nicolas Maduro, Sağlık Bakanlığı ve Hastane çalışanları adına teşekkür ediyorum”. dedi.

 

Sonraki Haber

TİKA, Gazzeli İşçilere Kışlık Kıyafet Desteği Sağladı

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA), İsrail-Filistin arasındaki çatışmaların ardından çalışma izinleri iptal edilen Gazzeli işçilere kışlık kıyafet desteği sağladı. İsrail-Filistin arasında başlayan çatışmalar sonrasında İsrail’de çalışan Gazzeli işçilerin izinleri İsrail tarafından iptal edilmişti....