Haberler

03 Aralık 2019

TİKA'dan 1500 Pakistanlı Öğrenciye Okul Üniforması

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA), Emine Erdoğan Danish Care Kız Okulunda okuyan 1.500 kız öğrenciye okul üniforması desteğinde bulundu.

Ülkede 2010 yılında yaşanan sel felaketinden etkilenen Muzaffergarh'ın Baseera bölgesinde bulunan okulda yapılan etkinliğe okul yöneticileri ve öğrencileri katıldı.

Törende konuşan TİKA İslamabad Koordinatörü Gökhan Umut, okulda eğitim alan öğrencileri Pakistan’ın geleceği olarak gördüklerini ve okulun kuruluşundan itibaren TİKA olarak bölgedeki çocukların eğitimine destek olmaya çalıştıklarını ifade etti. TİKA’nın Pakistan’da gerçekleştirdiği faaliyetlere de değinen Umut, eğitimden sağlığa, su-sanitasyondan mesleki eğitime kadar birçok alanda proje gerçekleştirdiklerini belirtti.

Emine Erdoğan Danish Care Kız Okulu müdiresi Ayesha Gurmani ise önceden bölgedeki çocukların okula gitmesinin imkansızlıklar nedeniyle zor görünen bir hayal olduğunu, ancak TİKA’nın inşa ettiği okul ile bu hayalin gerçekleştiğini ifade etti. Ayrıca TİKA’nın Muzaffergarh’ta bir de hastane inşa ettiğinin altını çizen Gurmani, bu projeler ile TİKA’nın Muzaffergarh şehrinin çehresini değiştirdiğini belirterek Türkiye’ye ve TİKA’ya teşekkür etti.

Pakistan’da 2010 yılında yaşanan sel felaketinin ardından Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın talimatları doğrultusunda Pakistan’ın Muzaffergarh şehrine bağlı, daha çok yoksul kesimin yaşadığı Baseera bölgesinde bir kız okulu ve yurt binası inşa edilmişti. İki kardeş ülkenin dostluğunun bir nişanesi olarak görülen bu okul, TİKA tarafından inşa edilmiş ve akabinde Pakistan Milli Eğitim Bakanlığına devredilmişti.

2014 yılından bu yana eğitim veren okulda hâlihazırda, 1.500 kız öğrenci ücretsiz olarak eğitim görüyor. Ayrıca 300 öğrenci de okul bünyesindeki yurtta ikamet ediyor.  Okula Pakistan Eğitim Bakanlığı tarafından Emine Erdoğan Danish Care Kız Okulu adı verilmişti.

 

 

Sonraki Haber

Özbekistan'da “Çocuklarda İleri Yaşam Desteği” Eğitimleri Devam Ediyor

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından yürütülen Ana Çocuk Sağlığını Destekleme Programı (AÇSAP) kapsamında Özbekistan’da “Çocuklarda İleri Yaşam Desteği (ÇİLYAD)” eğitimi düzenlendi. TİKA koordinasyonunda, Türk ve Özbek uzmanlar iş birliğinde Ürgenç ve Nukus...