Haberler

04 Aralık 2019

Özbekistan'da “Çocuklarda İleri Yaşam Desteği” Eğitimleri Devam Ediyor

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından yürütülen Ana Çocuk Sağlığını Destekleme Programı (AÇSAP) kapsamında Özbekistan’da “Çocuklarda İleri Yaşam Desteği (ÇİLYAD)” eğitimi düzenlendi.

TİKA koordinasyonunda, Türk ve Özbek uzmanlar iş birliğinde Ürgenç ve Nukus vilayetlerinde gerçekleştirilen eğitimlere Karakalpakistan ve Harezm bölgesindeki hastanelerde görevli 136 Pediatrist, Neonotolog, Çocuk Cerrahisi, Acil Uzmanı ve Anestezi Uzmanı doktor katıldı. Projenin önceki aşamalarında Semerkant, Buhara, Andican ve Namangan vilayetlerinde düzenlenen eğitimlere katılan uzmanlar arasından eğitici adayı olarak seçilen 13 Özbek doktor, Türk uzmanlarla birlikte Ürgenç ve Nukus’taki eğitimlerde görev aldılar. Türk uzmanlar eğitimin yanında Özbek meslektaşları ile birlikte hasta muayenelerine eşlik ettiler.

Toplam sekiz gün süren eğitimlerden sonununda Nukus’ta düzenlenen sertifika törenine katılan Karakalpakistan Sağlık Bakanı Daniyar Haciyev, Özbekistan Büyükelçisi Mehmet Süreyya Er ve TİKA Taşkent Programı Koordinatörü Ali İhsan Çağlar katılımcılara sertifikalarını verdi.

Törende konuşan Karakalpakistan Sağlık Bakanı Haciyev, Karakalpakistan’da Türkiye ve TİKA ile işbirliğinde çeşitli ortak projelerin hayata geçirildiğini anımsatarak, ülkede çocuk sağlığının geliştirilmesine yönelik verdiği destekten dolayı Türkiye’ye teşekkür etti.

Söz konusu eğitimin ardından TİKA’nın desteğiyle Özbekistan’da düzenlenen ÇİLYAD eğitimine katılan Özbek doktor sayısı 600’ü aştı.

Proje ile seçilen Özbek eğitici adaylarına eğitici eğitimi verilerek yerel eğitici kapasitesi oluşturulması hedefleniyor. TİKA, yerel eğiticiler tarafından gerçekleştirilecek ülke içi eğitim faaliyetlerini desteklemeye devam ederek çocuklarda görülen acil vakalarda müdahaleler konusunda bilgi ve tecrübenin ülke genelinde yayılmasını teşvik edip bebek ve çocuk ölümlerin azaltılması hedefleniyor.

 

Sonraki Haber

TİKA’dan Afrikalı Tarım Uzmanlarına Eğitim Desteği

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA), T.C. Tarım ve Orman Bakanlığı ve İslam Kalkınma Bankası işbirliğinde Cibuti, Somali, Sudan, Çad, Moritanya ve Nijer’den gelen tarım uzmanlarına Antalya ve İstanbul’da "Modern Tarım Teknikleri ve Seracılık...