Haberler

23 Mayıs 2014

TİKA Bosna Hersek'te Selzedelerin Yanında

Bosna Hersek’te yaşanan asrın sel felaketinin ardından, zarar gören yerleşim birimlerindeki mağdur vatandaşlara Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı tarafından insani ve acil yardım malzemeleri ulaştırıldı.

Bosna Hersek’te son haftalarda yaşanan aşırı yağışlar son 120 yılın en büyük sel felaketini beraberinde getirdi. Yağışlarla birlikte meydana gelen heyelanlar ve sonrasında yaşanan mayın hareketleri yaşanan trajediyi daha da ağırlaştırdı.

Özellikle Bosna ve Sava ırmaklarının hinterlandında kalan şehirler tamamen sular altında kaldı. Ülke nüfusunun yaklaşık yarısı söz konusu afetten etkilendi. Bölgeden gelen ilk haberlerin ardından afet bölgesine ilk ulaşan kuruluş TİKA oldu. Afetten mağdur olan halkın ihtiyacını gidermek amacıyla TİKA tarafından başlatılan çalışmalar kapsamında, öncelikli olarak selden en fazla etkilenen kent olan Maglay’a yardım paketleri ulaştırıldı.

Gıda paketi, battaniye ve çizmeden oluşan insani yardım malzemeleri Maglay-Zenitsa yolunda meydana gelen heyelan sonucunda kapanan yolun açılmasının hemen ardından Maglay’a ulaştırılarak Kriz Merkezi yetkililerine teslim edildi. Yardımların ulaştırıldığı süre içerisinde Maglay kent merkezinin sular altında olması sebebiyle, sözkonusu insani malzemeler botlarla vatandaşlara ulaştırıldı. Maglay Belediye Başkanı Mehmet Mustabaşiç büyük bir afet yaşayan kente, TİKA’nın insani yardım malzemesi ulaştıran yerli ve uluslararası ilk kurum olduğunu ve bu nedenle çok mutlu olduklarını ifade etti.

Maglay’a iletilen insani yardım malzemelerinin ardından, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın talimatıyla harekete geçen TİKA, yardımlarını kısa zamanda örgütleyerek bütün afet alanını içerecek biçimde genişletti. Bosna Hersek’teki sel felaketinden en fazla etkilenen bölgelerden Jelyezno Polye, Topçiç Polye, Jepçe, Begovhan, Doboy ve Doboy Yug, Biyelina ve Yanya bölgelerindeki vatandaşlara da insani yardım malzemesi dağıtımı gerçekleştirildi.

Saraybosna’dan yola çıkan yardım malzemelerinin bulunduğu konvoy ilk olarak heyelan tehlikesi yaşayan ve yaklaşık 3000 kişinin mahsur kaldığı Jelyezno Polye’ye ulaştırıldı. Sonrasında can kaybı haberlerinin geldiği Doboj’a ulaşılarak yardım malzemeleri teslim edildi. Heyelan nedeniyle ana yolun kapalı olması üzerine dağ yollarından Boşnak nüfusun yoğun olarak yaşadığı Doboy Yug Belediyesi’ne ulaşıldı. Konvoyu burada, Bosna Sırp Cumhuriyeti’nin Boşnak asıllı Başkan Yardımcısı Enes Suljkanoviç, Doboy Yug Belediye Başkanı Yasminka Begiç ile selden mağdur olan vatandaşlar karşıladı. Getirilen insani yardım malzemeleri vatandaşlar ve TİKA görevlileri tarafından kurulan Kriz Merkezi’ne teslim edildi.

TİKA Saraybosna Koordinatörü Dr. Zülküf Oruç, merkemizle irtibat halinde Maglay kentinde başlatılan yardımlar hızla bütün afet bölgesini içerecek biçimde genişletilrek selzedelere ulaştırıldığını dile getirdi. Bu yardımlar kapsamında 35 bin kutu konserve, 1.5 ton un, 600 kilogram sıvı yağ, 7 ton su, 1.5 ton akaryakıt, çok sayıda bebek bezi, bebek maması, battaniye, hijyen malzemeleri, çizme, kürek ve elektrik jeneratörlerinden oluşan malzemelerin selden mağdur olan vatandaşlara teslim edildiğini belirten TİKA Saraybosna Koordinatörü Dr. Oruç, “Bosna Hersek genelinde her nerede yardıma ihtiyaç duyulursa o bölgelere ulaşmaya çalışacağız” dedi.

Jelyezno Polye’de yaşayan vatandaşlardan Senad Deliç ise, yaşadığı semtin tamamen heyelan ve sel nedeniyle büyük zarar gördüğünü söyledi. Deliç, TİKA’nın yardımlarının kendileri için kelimelerle ifade edilmeyecek kadar önemli olduğunu belirterek, “Gerçekten çok teşekkür ederim, getirilen malzemelerin hepsine çok ihtiyacımız vardı” diye konuştu.

Doboy Yug Belediye Başkanı Begiç ise, TİKA tarafından sağlanan yardımdan dolayı tüm Türkiye vatandaşlarına teşekkür etti. “Bu zor anlarda bizi yalnız bırakmadıkları için Türkiye’deki kardeşlerimize çok teşekkür ediyoruz” diyen Doboy Yug Belediye Başkanı Begiç. Doboy Yug Belediyesi sınırlarında 400 evin sular altında kaldığını, yaklaşık 1000 vatandaşın ise mağdur olduğunu kaydetti. Hayati tehlike altında bulunan 20 vatandaşın ise Bosna Hersek Silahlı Kuvvetleri’nin operasyonuyla kurtarıldığını belirten Doboy Yug Belediye Başkanı Begiç, mağdur insanların ihtiyaçlarının karşılanması konusunda TİKA’nın bölgeye yardım ulaştıran ilk uluslararası kuruluş olduğunu kaydetti.

Kent merkezinde gıda ve ilaç yokluğu olduğunu, TİKA’nın bu yardımının halkın beklentisine cevap vereceğini belirten Bosna Sırp Cumhuriyeti Başkan Yardımcısı Sulykanoviç ise, yardımlardan dolayı minnettar olduklarını bildirdi.

Felaketin ilerleyen günlerinde bilançonun ağırlaşması sonucu Saraybosna’ya AFAD ve Kızılay başta olmak üzere bir çok resmi ve sivil kurum ve kuruluşlarının ulaşmasıyla birlikte gerek kurumların lojistik olarak desteklenmesinde gerekse yerel kurumlarla koordinasyonunun sağlanmasında TİKA etkin rol üstlendi. Aynı zamanda Saraybosna’da yer alan Uluslararası Saraybosna Üniversitesi öğrencilerinin topladığı yardımların Bijelina ve Janja gibi Kuzeydoğu Bosna kasabalarına ulaştırılması da TİKA tarafından sağlandı. Yardım taleplerinin değerlendirilmesi Bosna Hersek Güvenlik Bakanlığı Kriz Yönetimi ile iletişim halinde afet bölgesine kanalize edilmesi hususunda TİKA çalışmalarını sürdürüyor.

Sonraki Haber

Kırgızistan, Tacikistan ve Türkmenistanlı Teknik Eğitimcilere Endüstriyel Otomasyon Teknolojileri Eğitimi

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı, Japonya Uluslararası Koordinasyon Ajansı ve Milli Eğitim Bakanlığı işbirliğinde düzenlenen Endüstriyel Otomasyon Teknolojilerinin Orta Asya ve Ortadoğu ülkelerinde Yaygınlaştırılması Eğitimi projesi kapsamında, Kırgızistanlı, Tacikistanlı ve Türkmenistanlı teknik öğretmenlere İzmir...