Haberler

13 Şubat 2014

TİKA, Bosna Hersek Devlet Arşivleri'ne Ait Zarar Gören Belgelerin Kurtarılması İçin İnsiyatif Başlattı

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı, Bosna Hersek’in başkenti Saraybosna’da 7 Şubat 2014 tarihinde meydana gelen protestolar sırasında Cumhurbaşkanlığı binasının giriş katının eylemciler tarafından ateşe verilmesi sonucunda çıkan yangında zarar gören Devlet Arşivleri’ndeki belgelerin kurtarılması için insiyatif başlattı.

Bosna Hersek’in başkenti Saraybosna’da 7 Şubat 2014 tarihinde meydana gelen protestolar sırasında, Cumhurbaşkanlığı binasının giriş katı eylemciler tarafından ateşe verilmiş, çıkan yangın binanın zemin katında bulunan Devlet Arşivleri’ne de sıçramıştı.

TİKA Saraybosna Koordinatörlüğü tarafından, yangının hemen ardından Bosna Hersek Devlet Arşivleri Müdürü Şaban Zahiroviç’le irtibat kurularak, birincil elden gerekli bilgiler alındı. Bosna Hersek Devlet Arşivleri Müdürü Zahiroviç, TİKA yetkililerine güvenlik nedeniyle arşivdeki yangının hasar tespitinin henüz yapılamadığını belirterek, “Arşivin ana deposundaki evrakın yüzde 60’ının tahrip olduğu ilk incelemelerde anlaşılmakta, kısmen evrakın ise çalınmış olabileceği ihtimali de gözönünde bulundurulmakta. Osmanlı dönemine ait fermanlar, özel koruma altında olduğu için zarar görmedi. Ancak ikincil evrakın zarar görmüş olabileceği, özellikle Avusturya Macaristan dönemine ait evrakın tahrip olduğu görülmekte” diye konuştu.

TİKA’nın ilgisinden memnun olduğunu dile getiren Bosna Hersek Devlet Arşivleri Müdürü Zahiroviç, hasar tespitinin ardından gerekli iş birliği çalışmalarının başlatılacağını kaydetti. TİKA Saraybosna Koordinatörü Dr. Zülküf Oruç da, yaptığı açıklamada, Bosna Hersek’in ve toplumun hafızası olan arşivde çıkan yangından duydukları üzüntüyü belirterek, Saraybosna’nın, Balkanlar’da tarihi ve kültürel derinliğiyle dikkat çeken, kimliği ve hususiyeti olan bir şehir olduğu söyledi.

Söz konusu olayların tarihe ve kültüre yönelik tahripkar bir boyut kazanmaması için bütün tarafların gerekli özeni ve hassasiyeti göstermesi gerektiğini ifade eden TİKA Saraybosna Koordinatörü Dr. Oruç, gerek TİKA olarak gerekse de Türkiye’nin ilgili uzman kuruluşlarıyla birlikte Bosna Hersek Devlet Arşivleri’ndeki hasarın mümkün olduğunca asgari düzeye indirilmesi için gerekli kurtarma ve tadilat çalışmalarına destek vermek için gerekli girişimlerin ivedilikle başlatılacağını kaydetti.

Sonraki Haber

Myanmar'a Sağlık Alanında Destek Devam Ediyor

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı tarafından Myanmar’ın Yangon şehrinde bulunan Muslim Free Hospital’a tıbbi ekipman ve diyabet hastalarına ilaç desteğinde bulunuldu. TİKA, Myanmar’a birçok alanda desteğini sürdürüyor. Myanmar’ın Yangon şehir merkezinde bulunan ve 1937...