Haberler

30 Mart 2023

TİKA, Bosna Hersek’teki Srebrenista Anma Merkezi'ni Yeniliyor

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA), Srebrenista Potoçari Soykırım Kurbanlarını Anma Müzesi Projesi kapsamında Srebrenitsa şehrinde anma merkezi olarak faaliyet gösteren binayı yeniliyor.

Temmuz 1995'te Bosna Hersek’in Srebrenitsa şehrinde yaşanan soykırımın merkezi konumundaki Potoçari Eski Akü Fabrikası, Boşnakların kuşatma sırasında sığındığı ancak BM askerlerince Sırp güçlerine teslim edilerek katledildikleri ana alanlardan birisi konumunda.

Avrupa'da İkinci Dünya Savaşı'nın ardından yaşanan en büyük insanlık trajedisi olarak nitelendirilen ve 8 bin 372 Boşnak sivilin katledildiği soykırımda yaşananların fotoğraflarla anlatıldığı ve hayatını kaybedenlerin eşyalarının mütevazı şartlar altında sergilendiği bir anma merkezi olarak kullanılan fabrika, yılda ortalama 150 bin ziyaretçi ağırlıyor. Hemen hemen özgün haliyle günümüze kadar gelmiş olan fabrikanın, özellikle yağmur ve kar suları sebebiyle çatı kaplamasında çürümeler ve fiziksel deformasyonlar bulunuyordu.

Yaşanan soykırımın, ziyaretçilere profesyonel bir şekilde ve uygun ortamda anlatılabilmesi adına TİKA, binanın yenileme çalışmalarına 2021 yılında başlamıştı. İlk etapta söz konusu alanın çatı tadilatı gerçekleştirilen binada 2023 yılı başında kapsamlı tadilat çalışmalarına başlandı. Şubat ayı itibari ile yer teslimi yapılarak müze alanının mimari, elektrik, mekanik tadilat çalışmalarına başlandı. Proje kapsamında yaklaşık 4.750 m2 alanda kalıcı bir müze kurulması planlanıyor.

TİKA tarafından başlatılan proje ile hem yaşanan trajedinin daha iyi anlatılması hem de modern anlamda kalıcı bir müze kurularak ziyaretçi sayısında ve uluslararası bilinirlikte artış sağlanması hedefleniyor.

Sonraki Haber

Karadağ’da Açılan Acil Sağlık Merkezi'ne TİKA'dan Ekipman Desteği

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA), Karadağ’ın kuzey bölgesinde yer alan Gusinye Belediyesi’ndeki Acil Sağlık Merkezi’ne tıbbi ekipman ve ofis malzemesi desteğinde bulunuldu. Belediye statüsünü 2014 yılında kazanan Gusinye’de Karadağ Acil Yardım Müdürlüğü ve...