Haberler

31 Mart 2023

Karadağ’da Açılan Acil Sağlık Merkezi'ne TİKA'dan Ekipman Desteği

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA), Karadağ’ın kuzey bölgesinde yer alan Gusinye Belediyesi’ndeki Acil Sağlık Merkezi’ne tıbbi ekipman ve ofis malzemesi desteğinde bulunuldu.

Belediye statüsünü 2014 yılında kazanan Gusinye’de Karadağ Acil Yardım Müdürlüğü ve TİKA iş birliğinde yürütülen çalışmalar kapsamında açılan ‘Acil Sağlık Merkezi’ hizmete başladı. Karadağ Acil Yardım Müdürlüğü tarafından tadilat çalışmaları tamamlanan merkezin ihtiyaç duyduğu tıbbi ekipman ve ofis malzemeleri TİKA tarafından temin edildi.

Açılış törenine; Karadağ Sağlık Bakanı Dragoslav Şçekiç, T.C. Karadağ Büyükelçisi Barış Kalkavan, Gusinye Belediye Başkanı Anela Çekiç, Plav Belediye Başkanı Nihad Canoviç, Rojaye Belediye Başkanı Rahman Husoviç, Petnitsa Belediye Başkanı Samir Agoviç, Berane Belediye Başkanı Vuko Todoroviç, Andriyevitsa Belediye Başkanı Zelyko Çulafiç, Karadağ Acil Yardım Müdürlüğü Genel Müdürü Vuk Nikoviç, TİKA yetkilileri ve çok sayıda Gusinyeli vatandaş katıldı.

Konuşmasına Türkiye’de meydana gelen depremden dolayı duyduğu üzüntüyü dile getirerek başlayan Karadağ Sağlık Bakanı Şçekiç, Acil Sağlık Merkezi projesine sağladıkları desteklerden dolayı Türkiye Cumhuriyeti’ne ve TİKA’ya teşekkürlerini sundu.

Karadağ Büyükelçisi Kalkavan da, 6 Şubat 2023 tarihinde Türkiye’de gerçekleşen iki büyük deprem afeti sonrasında Karadağ devleti ve Karadağ halkının, Türkiye’ye yardım eli uzattığını ve Karadağ’ın Türkiye’nin gerçek dostu olduğunu belirtti. Kalkavan, desteklerinden dolayı Karadağ devletine ve halkına şükranlarını iletti.

Gusinye Belediye Başkanı Çekiç de sözlerine depremde hayatlarını kaybedenlere ve ailelerine taziyelerini ileterek başladı.

Çekiç, Acil Yardım Merkezi’nin faaliyete başlamasının hem Gusinye vatandaşları hem de yaz aylarında çok sayıda gelen diaspora ve Prokletiye Milli Parkı’nı ziyaret eden turistler için önemli bir merkez olacağını belirtti.

TİKA’nın bugüne kadar Karadağ’da gerçekleştirdiği 450 projenin 55’i sağlık alanında buluyor.

Sonraki Haber

Dudak Damak Yarıkları Tedavisi, KKTC’de Düzenlenen Sempozyumda Ele Alındı

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığının (TİKA)  destekleriyle düzenlenen Ekip Perspektifi ile Dudak Damak Yarıkları Tedavisi ve Zor Havayolu Yönetimi Sempozyumu Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin (KKTC) başkenti Lefkoşa’da gerçekleştirildi. Doğumsal bir anomali olan dudak-damak yarıkları,...