Haberler

03 Nisan 2023

Dudak Damak Yarıkları Tedavisi, KKTC’de Düzenlenen Sempozyumda Ele Alındı

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığının (TİKA)  destekleriyle düzenlenen Ekip Perspektifi ile Dudak Damak Yarıkları Tedavisi ve Zor Havayolu Yönetimi Sempozyumu Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin (KKTC) başkenti Lefkoşa’da gerçekleştirildi.

Doğumsal bir anomali olan dudak-damak yarıkları, bebeğin estetik bir problemi olmasının ötesinde, bazen hayatı tehdit edebilen, çoğu kez de erişkin yaşa kadar takip ve tedavi gerektiren, fiziksel ve ruhsal olumsuz sonuçları ortaya çıkabilen, topluma kazandırılması gerekebilen özel bir durumdur. Bu nedenle dudak damak yarıkları konusunda sağlık çalışanlarının yanı sıra bütün toplumun bilgi sahibi olması dikkate alınarak 24-25 Mart 2023 tarihlerinde TİKA’nın destekleriyle, Lefkoşa’da bulunan Yakın Doğu Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde Ekip Perspektifi ile Dudak Damak Yarıkları Tedavisi ve Zor Havayolu Yönetimi Sempozyumu düzenlendi.

Teorik ve uygulamalı bilgileri paylaşıldı

Hacettepe Üniversitesi, Ege Üniversitesi, Ankara Yıldırım Beyazıt üniversitesi, Karadeniz Teknik Üniversitesi, Ankara Eğitim ve Araştırma Hastanesi, İstanbul Aydın Üniversitesi ve Yakın Doğu Üniversitesi iş birliğinde gerçekleştirilen sempozyuma; Plastik Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi, Dil ve Konuşma Terapisi, Ortodonti, Anesteziyoloji ve Reanimasyon alanlarında uzman bilim insanları katıldı. Teorik ve uygulamalı bilgilerin paylaşıldığı programda, TÜBİTAK 1005 projesi kapsamında geliştirilen cerrahi modelin tanıtımı yapılarak araştırma görevlilerinin kullanımı sağlandı.

Program sonunda katılımcıların merak ettikleri sorular yanıtlanarak dudak damak yarıkları tedavisi ve zor havayolu yönetimi ayrıntılarıyla ele alındı.

Sonraki Haber

Arnavutluk’ta Yetim Çocukların Ailelerine Tarımsal Destek

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından Arnavutluk’ta yaşayan 50 yetim çocuklu aileye, tohum ve gübre desteğinde bulunuldu. “Kırsal Alanlarda Tarımsal İstihdamın Desteklenmesi Kapsamında Yetim Ailelerine Tohum Desteği ve Yetiştiricilik Eğitimi Verilmesi Projesi” kapsamında...