Haberler

02 Kasım 2023

TİKA, Bosna Hersek’te Örtü Altı Sebze Üretimini Destekliyor

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA), Bosna Hersek’te örtü altı sebze yetiştiriciliğini geliştirmek amacıyla 20 aileye 1000 metrekarelik sera kurulumu desteği sağladı.

TİKA, Bosna Hersek’in Zenica-Doboj kantonunda bulunan Zavidoviçi Belediyesinde, örtü altı sebze yetiştiriciliğini geliştirmek amacıyla 5 farklı kadın derneğini destekleyerek 20 aileye toplamda 1000 metrekarelik sera kurulumu sağladı.

Bu projenin bir parçası olarak Zavidoviçi Belediyesi, söz konusu dernekler bünyesindeki kullanıcılara sebze fideleri temin ederek, kadınların tarımsal üretimde daha etkin rol almalarına olanak tanıdı.

Projenin teslim törenine katılan Zavidoviçi Belediye Başkanı Hašim Mujanović, projenin genellikle sabit geliri olmayan kadınları hedef aldığını ve küçük ölçekli üretim faaliyetlerini artırarak çeşitlendirmenin önemine vurgu yaparak TİKA’ya teşekkürlerini iletti.

Proje sayesinde, kadınlar kendi emekleriyle yetiştirdikleri ürünleri doğa şartlarından koruyarak ürün kaybını önlemekte ve mevsim şartlarından minimum derecede etkilenerek bu ürünleri belediye pazarlarında ve bölgedeki fuarlarda ‘doğal ürün’ etiketiyle satışa sunuyorlar.

Sonraki Haber

Senegal’de Kadınların Meslek Edinmesine TİKA‘dan Destek

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA), Başkent Dakar’ın Pikine banliyösünde, çoğunluğu kadın terziler olmak üzere 30 zanaatkâr üyeden oluşan Suxali Jigeen Esnaf Derneği bünyesinde faaliyet gösteren La Source Eğitim Merkezine dikiş-nakış makinesi desteğinde bulundu....