Haberler

02 Kasım 2023

Senegal’de Kadınların Meslek Edinmesine TİKA‘dan Destek

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA), Başkent Dakar’ın Pikine banliyösünde, çoğunluğu kadın terziler olmak üzere 30 zanaatkâr üyeden oluşan Suxali Jigeen Esnaf Derneği bünyesinde faaliyet gösteren La Source Eğitim Merkezine dikiş-nakış makinesi desteğinde bulundu.

İşsizlik oranının yüksek olduğu ve istihdam imkanlarının sınırlı olduğu Pikine banliyösünde her yıl 100 civarında kadına meslek kazandıran ve istihdam olanağı yaratan Suxali Jigeen Esnaf Derneği bünyesinde faaliyet gösteren La Source Eğitim Merkezine ihtiyacı olan 22 adet dikiş makinesi, 5 adet nakış makinesi ve 2 adet overlok makinesi TİKA tarafından temin edilerek dernek yetkililerine teslim edildi.

Proje açılışına, Batı Pikine Belediye Başkanı Cheikh Diop, Senegal Mesleki Eğitim Bakanlığı yetkilisi Ablaye Niang ve Eğitim Merkezi yetkililerini katıldı.

Yaptığı konuşmada, La Source Eğitim Merkezine temin edilen 29 dikiş-nakış makinesinin burada mesleki eğitim alan Senegalli terzi adayı genç kadınların usta-çırak ilişkisiyle meslekte yetişmelerine imkân vereceğini belirten Batı Pikine Belediye Başkanı Cheikh Diop, proje için TİKA’ya teşekkürlerini iletti.

Bakanlık yetkilisi Niang da konuşmasında, La Source Eğitim Merkezindeki kurslara iştirak edecek genç kadınların zanaat sahibi olarak ileride aile bütçelerine destek olacaklarını vurguladı. 

Sonraki Haber

TİKA'dan Kuzey Makedonya'daki Çilek Yetiştiricilerine Destek

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığınca (TİKA), Kuzey Makedonya'daki çilek yetiştiricilerine tarım ekipmanı ve fide desteği verildi. TİKA tarafından Kuzey Makedonya'da hayata geçirilen Kırsal Kalkınmayı Destekleme Programı Çilek Yetiştiriciliği Projesi kapsamında, 20 aileye çilek yetiştiriciliği...