Haberler

01 Kasım 2016

TİKA Benin Çömlekçilik Projesi Meyvelerini Veriyor

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından başlatılan Benin Çömlekçilik Projesi ile üretilen ürünler Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan Hanımefendi'nin himayelerinde Ankara'da açılan Afrika Kültür Evi’nde de satışa sunuluyor.

2012 yılında TİKA tarafından Türkiye'ye davet edilen 9 Beninli kadının Menemen'de 2 ay süre ile modern tekniklerle çömlek sanatını öğrenmesiyle başlayan TİKA-Benin Çömlekçilik Projesi 2013 yılında Benin'deki çömlek atölyesinde meyvesini vermeye başladı.

Projenin sonraki aşaması 2014 yılında Türkiye'den çömlekçilik malzemeleri (kalıp, sergi rafı, jeneratör vb.) gönderilmesi ile devam etti.

İzmir-Menemen'deki atölyesinde ilk eğitimi veren ve çömlek sanatı alanında birçok yarışmada derece almış olan Bilal Deniz Usta, TİKA’nın desteğiyle eğitim verdi ve ekipman kurulumuna nezaret etti. TİKA tarafından atölyenin yanına su kuyusu, ürünlerin sergilenmesi için hangar ve çamur karma havuzu inşa edilerek çalışmaların daha verimli hale getirilmesi sağlandı.

Sé bölgesinde geleneksel yöntemlerle birlikte daha dayanıklı ve farklı modellerde çömleklerin üretilmesinde TİKA projesi önemli bir rol üstlendi. Çömlekçilikle geçinen ailelerin bütçelerine önemli bir katkı sağlayan yeni yöntemler ile üretilen çömlekler özellikle yabancı turistler tarafından yoğun ilgi görüyor.

Sonraki Haber

Ukrayna Kamu Hizmeti Alanında Dünyaya Entegre Oluyor

Ukrayna’da tüm devlet kademelerinde yer alacak bürokratları yetiştiren Ukrayna Cumhurbaşkanlığına bağlı Kamu Yönetimi Akademisinde dijital kütüphane, Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından kuruldu. Dijital kütüphanenin resmi açılışı, TİKA Balkanlar ve Doğu Avrupa Daire...