Haberler

30 Mayıs 2013

TİKA-Bayındır Sağlık Grubu İşbirliğinde 5. Avrasya Tıp Günleri Başladı

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı ve Bayındır Sağlık Grubu işbirliğiyle bu yıl 5’incisi düzenlenen Avrasya Tıp Günleri Bayındır Hastanesi’nin Ankara Söğütözü’ndeki merkezinde gerçekleştiriliyor.

TİKA ve Bayındır Sağlık Grubu işbirliği ile bu yıl 5’incisi düzenlenen ve iki gün sürecek olan Avrasya Tıp Günleri, Bayındır Hastanesi’nin Ankara Söğütözü’ndeki merkezinde başladı. 5. Avrasya Tıp Günlerine, Azerbaycan, Nahçıvan Özerk Cumhuriyeti, Çeçenistan, Başkortostan, Tataristan, Gürcistan, Kazakistan, Kırgızistan, Libya, Özbekistan, Tacikistan, Ukrayna, Kırım, Moldova, Moğolistan ve Bosna-Hersek’ten 72 doktor katıldı.

Bayındır Sağlık Grubu Genel Müdürü Doğan Sarban açılış konuşmasında yaptığı konuşmada, Avrasya Tıp Günleri’nin başlangıcından bu yana amacının, Türkiye’nin kardeş coğrafyalarıyla tıbbi işbirliğini en üst düzeyde tutmak olduğunu söyledi. Bayındır Sağlık Grubu Genel Müdürü Sarban, Bayındır Sağlık Grubu olarak TİKA ile birlikte düzenlenen etkinliğin geleneksel hale geldiğini belirterek, Türkiye’nin kardeş coğrafyalarındaki ülkelerle Avrasya Tıp Günleri kanalıyla her türlü bilgi ve deneyim paylaşımı sağlandığını kaydetti.

TİKA Dış İlişkiler ve Ortaklıklar Dairesi Başkanı Dr. Mehmet Yılmaz ise Avrasya Tıp Günleri’nin, deneyim paylaşımının çok güzel bir örneği olduğunu ifade etti. TİKA Dış İlişkiler ve Ortaklıklar Dairesi Başkanı Yılmaz, TİKA’nın özellikle son 10 yılda 100’e yakın ülke ile kalkınma işbirliği yürütüldüğünü ifade ederek, TİKA olarak sağlık alanında birçok faaliyet gösterildiğini dile getirdi.

Katılımcılara canlı kalp kapakçığı ameliyatı izletildi
5. Avrasya Tıp Günlerinin sabahki oturumunda Bayındır Hastanesi Söğütözü ameliyathanesinde, Kardiyovasküler Cerrahi Bölüm Başkanı Prof. Dr. Yaman Zorlutuna’nın gerçekleştirdiği kalp kapakçığı ameliyatı canlı olarak katılımcılara ekrandan izletildi.

5. Avrasya Tıp Günlerinin ilk gününde, Kalp ve Damar Cerrahisinde Bayındır Hastanesi Deneyimi, Günümüzde Koroner Arter Hastalığının Tanı ve Tedavisinde Girişimsel Kardiyolojinin Yeri, Kolon Kanserinde Güncel Tedavi Yaklaşımı, Kök Hücre ve Kemik İliği Nakli Tedavisinde Son Gelişmeler, Estetikten Rekonstrüksiyona Plastik Cerrahi ve Çene Cerrahisi başlıkları Bayındır Hastaneleri uzmanlarınca ele alındı.

5. Avrasya Tıp Günlerinin ikinci gününde ise, Kadın Genital Kanserlerinde Cerrahi Yaklaşım, İleri Evre Rektum Kanserinde Cerrahi Tedavi, Minimal İnvaziv Omurga Cerrahisi Algolojik Yaklaşım, Minimal İnvaziv Omurga Cerrahisi Ortopedik Yaklaşım, Bayındır Hastanelerinde ileri Otoloji Girişimleri, Endoskopik Sinüs Cerrahisinde Kritik Noktalar konuları anlatılacak.

Sonraki Haber

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün, Türkmenistan Ziyareti Kapsamında TİKA'nın Gerçekleştireceği Restorasyon Projeleri İçin İşbirliği Protokolü İmzalandı

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün Türkmenistan’a gerçekleştirdiği ziyaret kapsamında Türkiye ve Türkmenistan için oldukça önemli tarihi şahsiyetlere ait türbelerin yeniden inşası ve restorasyonu projelerine ilişkin taslak protokoller, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ve Türkmenistan Devlet Başkanı Gurbanguli Berdimuhamedov nezaretinde...