Haberler

30 Mayıs 2013

TİKA Tarafından Gazze Şeridindeki Çiftçi Ailelere Koyun Dağıtımı Yapıldı

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Başkanlığı’nın destekleri ile Filistin Gazze şeridinde gerçekleştirilen “1000 Küçükbaş Hayvan Dağıtım Projesi” kapsamında 28 Mayıs 2013 günü Gazze’de düzenlenen bir törenle Gazzeli çiftçi ailelere koyun dağıtımı yapıldı.
Törene, Gazze Tarım ve Hayvancılık Bakan Yardımcısı Dr. Nebil Ebu Şemmale, TİKA yetkilileri, Gazze Şeridindeki Belediye Başkanları, Selam Yardım ve Kalkınma Derneği yetkilileri, yardım alacak aileler ve çok sayıda vatandaş katıldı.

İki aşamalı olan söz konusu projede, birinci aşaması itibariyle 166 aileye bir erkek ve üç dişiden oluşan dört koyun ve bu koyunların iki aylık ihtiyacını karşılayacak yem dağıtıldı. Projenin ilk aşamasında toplam 664 koyun dağıtımı gerçekleştirildi. Projenin ikinci aşamasının gerçekleştirilmesiyle dağıtılacak koyun sayısı bine tamamlanacak.

Törende açıklamalarda bulunan Gazze Tarım ve Hayvancılık Bakan Yardımcısı Şemmale, Türkiye’nin Filistin’e yaptığı yardımlardan övgüyle söz etti. İsrail saldırılarının Gazze’yi ekonomik anlamda olumsuz etkilediğini ifade eden Gazze Tarım ve Hayvancılık Bakan Yardımcısı Şemmale, “Gazze’ye yardım getiren TİKA’ya teşekkürlerimizi sunuyoruz. TİKA daha önce gerçekleştirdiği projeler ile de Filistin tarımının iyileştirilmesi adına çok önemli projelere imza atmıştı. Bugün bu projelerin bir yenisine daha hep beraber tanık olduk” diye konuştu.

Yardım alan aileler adına bir temsilcinin yaptığı konuşmada, Türk halkının Filistin halkına yapmış olduğu yardımların Filistin halkı tarafından büyük bir şükran ve minnetle karşılandığını ifade etti.

1000 Küçükbaş Hayvan Dağıtım Projesi kapsamında, otlak ve mera ihtiyacının az olması sebebiyle Gazze şartları için son derece uygun olan yüksek döl verimli roman cinsi koyunlar dağıtıldı. Söz konusu projeyle, Gazze hayvan stokunun artmasına ve halkın refah seviyesinin yükselmesine ciddi katkıda bulunuldu. 2012 yılı Mart ayında da yine TİKA tarafından Gazze’de 60 aileye 300 koyun dağıtımı projesi ile Filistin çiftçisine ve hayvancılığına katkıda bulunulmuştu.

Sonraki Haber

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün, Türkmenistan Ziyareti Kapsamında TİKA'nın Gerçekleştireceği Restorasyon Projeleri İçin İşbirliği Protokolü İmzalandı

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün Türkmenistan’a gerçekleştirdiği ziyaret kapsamında Türkiye ve Türkmenistan için oldukça önemli tarihi şahsiyetlere ait türbelerin yeniden inşası ve restorasyonu projelerine ilişkin taslak protokoller, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ve Türkmenistan Devlet Başkanı Gurbanguli Berdimuhamedov nezaretinde...