Haberler

29 Temmuz 2016

TİKA Başkanı Serdar Çam: ‘’FETÖ Bulunduğu Her Ülke İçin Tehlikedir”

Makedonya'nın başkenti Üsküp'te, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) darbe girişimine tepki gösteren sivil toplum kuruluşları öncülüğünde, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Türkiye'ye destek gösterisi düzenledi. TİKA Başkanı Serdar Çam telefon bağlantısı ile Üsküp’e bağlanarak FETÖ terör örgütü konusunda uyarılarda bulundu.  

Makedonya Türk Sivil Toplum Teşkilatları Birliğince (MATÜSİTEB) Arnavut, Boşnak, Makedon, Romen derneklerinin destekleri ile şehir merkezinde "Milli İradeye Destek, Darbeye Hayır" sloganıyla düzenlenen gösteriye Türkiye'nin Üsküp Büyükelçisi Ömür Şölendil'in yanı sıra ülkedeki Türk kurumlarının temsilcileri, Makedonya hükümetinden bakanlar ve ülkenin dört bir yanından gelen farklı milletlerden çok sayıda kişi katıldı. Ellerinde Türk bayrakları ve Türkiye'ye destek pankartları taşıyan vatandaşlar, çalınan marşlar eşliğinde coşkulu anlar yaşadı. Yapılan konuşmaları sık sık “Dik dur eğilme, Balkanlar Seninle” sloganları ile kesilmesi dikkat çekti.

MATÜSİTEB Başkanı İbrahim: “Evladı-ı Fatihan topraklarında bunları barındırmak bizlere haramdır”

MATÜSİTEB Başkanı Tahsin İbrahim, burada yaptığı konuşmada, FETÖ'nün darbe girişimini kınadıklarını belirterek, ülkesine ve milletine ihanet edenlerin en kısa zamanda adalet önünde hesap vermesi gerektiğini söyledi. Darbe girişiminde bulunan hainlerin Makedonya'da da faaliyet gösterdiğine işaret eden İbrahim, "Buranın Türkleri olarak, evlad-ı fatihan topraklarında bunları barındırmak bizlere haramdır. Osmanlı'nın nazlı yurdu Rumeli'den bunları defetmek boynumuzun borcudur." diye konuştu.

Büyükelçi Şölendil bu hain saldırı karşısında gösterilen tutumun Türkiye'nin siyasi tarihinde önemli bir dönüm noktasını olduğunu ifade ederek, "Ülkemizin barışı, huzuru, refahı, birlik ve bütünlüğünü hedef alan tüm faaliyet ve eylemlere karşı kararlı mücadelemiz sürdürülecektir." dedi.

TİKA Başkanı Serdar Çam: “Cumhurbaşkanımızın güçlü liderliği ve milletimizin yiğitçe karşı duruşu ile kurtulduk”

Gösteriye telefonla bağlanan Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı (TİKA) Başkanı Dr. Serdar Çam da Üsküp'te toplanan çok sayıda vatandaşa desteklerinden dolayı teşekkür ederek, FETÖ mensuplarının sadece Türkiye için değil, diğer tüm ülkeler için de tehlike teşkil ettiğini söyledi. Türkiye’nin son 13 yılda her alanda çok önemli başarılar elde ettiğini, bu başarıların birçok ülkeyi adeta kıskançlığa ittiğini belirten Çam; Gezi Parkı olayları, 17-25 Aralık süreçleri gibi hadiseler ile Türkiye’nin yükselişinin durdurulmaya çalışıldığını ve en son 15 Temmuz gecesi FETÖ terör örgütünün darbe girişimi ile büyük bir acı ve katliam yaşandığını anlattı.

15 Temmuz gecesi Türkiye’nin tarihinin en alçakça saldırısının gerçekleştiğini dile getiren TİKA Başkanı; “FETÖ’nün dünyanın en alçak ve adi terör örgütü olduğunu gördük. Savaşlarda dahi ülkeler birbirilerinin meclislerini bombalamamıştır. Bu alçak terör örgütü kendi meclisini, kendi halkını türlü hileler ile ele geçirdikleri ülkenin kendi silahları ile bombaladı. Cumhurbaşkanımız, Liderimiz Recep Tayyip Erdoğan’a karşı suikast planları ortaya çıktı. Türk tarihinin en alçakça saldırısından Cumhurbaşkanımızın güçlü liderliği ve milletimizin ferasetle, yiğitçe karşı duruşu ile kurtulduk” dedi.

15 Temmuz gecesi şehitlerinin Türkiye’nin gücünü artıran en büyük manevi güç olduğunu ifade eden TİKA Başkanı Serdar Çam; “Ülkemiz bugüne kadar ki tüm saldırılardan güçlenerek çıktı. Bu alçakça saldırıdan da güçlenerek çıkacaktır. Cumhurbaşkanımız, hükümetimiz dimdik ayakta, ekonomimiz dimdik ayaktadır. TİKA olarak kaldığımız yerden devam ediyoruz. Tüm Balkanlara ülkemizin, Türk insanının yardımlarını ulaştırmaya devam edeceğiz.” şeklinde konuştu.

“FETÖ’nün tehlikeli faaliyetlerine karşı dikkatli olun”

Konuşmasının sonunda FETÖ terör örgütünün sadece Türkiye için değil bulundukları her ülke için tehlikeli bir örgüt olduğu belirten Çam; “Bu FETÖ terör örgütü konusunda siz kardeşlerimizi uyarmak istiyorum. Bu örgüt hoşgörü, diyalog gibi yaklaşımlarla, dini söylemlerle sinsi şekilde yüze gülerek ama arka planda türlü yalanlar, hileler ile devlet kademelerinde nifak oluşturan sonunda da ülkelerin idari yapılarını çalışamaz hale getiren tehlikeli bir terör örgütüdür. Sadece Türkiye için değil, ülkeniz için de bu terör örgütünün faaliyetlerine karşı dikkatli olun.”  Uyarısında bulundu.

Makedonyalı devlet bakanları Furkan Çako ve Necdet Mustafa, Makedonya Boşnak Kültür Merkezi Başkanı Cemil Bektovic ve Kalkandelen Devlet Üniversitesi Öğretim Üyesi Metin İzeti de darbe girişimini kınayarak, Cumhurbaşkanı Erdoğan'a, Türk hükümetine ve halkına desteklerini bildirdi. Makedonya'da daha önce de Gostivar ve Kırçova şehirlerinde benzer destek gösterileri düzenlenmişti.

Sonraki Haber

Gürcistan’da FETÖ Terör Örgütüyle İlgili Bilgilendirme Toplantısı

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı’nın (TİKA) desteğiyle, Tiflis Büyükelçisi Zeki Levent Gümrükçü, diğer ülkelerin Elçilik temsilcileri, Gürcistan bürokrasisinden önemli bürokratlar, siyaset uzmanları, geçmiş dönem mezun olmuş kursiyerler, yeni dönem kursiyerleri, TİKA çalışanları, medya mensupları...