Haberler

20 Ağustos 2015

TİKA Başkanı Dr. Serdar Çam Y20 Zirvesi’nde Gençlerle Buluştu

TİKA Başkanı Dr. Serdar Çam, 16 – 21 Ağustos 2015 tarihlerinde İstanbul’da düzenlenen Youth 20 (Y20) Gençlik Zirvesi’nin ikinci gününde G20 üyesi ülkelerden gelen genç delegelere Türk tipi kalkınma yardımı modelini ve yardımların dünya barışına etkisini anlattı.

G20 Liderler Zirvesi’nin resmi bir Açılım Grubu olarak Youth-20 (Y20) Gençlik Zirvesi’nin onuncusu Türkiye’nin G20 Dönem Başkanlığı altında 16-21 Ağustos 2015 tarihleri arasında ülkemizin en köklü eğitim kurumlarından birisi olan Boğaziçi Üniversitesi’nin ev sahipliğinde İstanbul’da düzenlendi.

Zirvede gençlere hitap eden TİKA Başkanı Serdar Çam, dünyanın 16. ve Avrupa’nın 6. büyük ekonomisi olan Türkiye’nin, en güçlü ekonomilerin temsil edildiği G-20’nin faal bir üyesi olduğunu belirtti. Türkiye’nin, dinamik ve değişime açık toplumsal yapısı ile bölgesinde her geçen gün daha fazla barışın ve istikrarın odağı haline gelmekte olduğunu söyleyen Çam, “TİKA’nın resmi kalkınma yardımları doğrudan dünya barışına hizmet etmektedir” dedi.

Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın “Dünya beşten büyüktür” mesajının iyi anlaşılması gerektiğini ifade eden Serdar Çam, “Bizim neslimiz dünyada sürdürülebilir barışın sağlanmasında başarısız oldu. Şimdi sorumluluk ve umudumuz yeni nesilde” dedi.

TİKA’nın kalkınma yardımlarındaki başarısının altındaki en önemli etkenin samimiyet olduğunun altını çizen TİKA Başkanı Serdar Çam konuşmasının ardından gençlerin sorularını yanıtladı.

Y20, 2006 yılından itibaren G20 platformunun gençlik ayağını teşkil etmekte ve gündemdeki konular hakkında gençlerin görüş ve önerilerinin Dünya liderlerine duyurulması amacıyla faaliyet göstermektedir.

Zirveye G20’ye üye her bir ülkeden kendi eleme sürecinden geçen başarılı beş genç lider delege olarak katılıyor. Ayrıca, dönem başkanı ülkenin öncelikleri ve tartışılacak konular dikkate alınarak, G20 dışındaki ülkelerden de delegeler davet edilebiliyor. Türkiye Dönem Başkanlığı’nda tartışılacak konular itibarıyla davet edilen ülkeler Afganistan, Moğolistan, Madagaskar ve Vietnam olarak belirlendi.

Sonraki Haber

TİKA Cezayir Program Koordinasyon Ofisi’nin Statüsüne İlişkin Protokol İmzalandı

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) Cezayir Program Koordinasyon Ofisi’nin statüsüne ilişkin protokol başkent Cezayir’de imzalandı.                 Protokol, Cezayir Dışişleri Bakanlığı’nda gerçekleşen ve Cezayir Dışişleri Bakanlığı, İçişleri Bakanlığı, Kültür Bakanlığı, Konut ve Şehircilik Bakanlığı,...