Haberler

08 Nisan 2015

TİKA Başkanı Dr. Serdar Çam Afganistan’da Yetimlerle Bir Araya Geldi

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) Başkanı Dr. Serdar Çam, Afganistan temasları kapsamında Kabil Hadaf Yetimhanesinde kalan öğrencilerle bir araya geldi.

TİKA Başkanı Dr. Serdar Çam Afganistan’daki proje ve faaliyetleri incelemek, Afganistan makamlarıyla görüşmelerde bulunmak ve tamamlanmış projelerin açılışlarını yapmak üzere Başkent Kabil’i ziyaret etti.

Ziyaret kapsamında TİKA Kabil PKO yerleşkesinde düzenlenen etkinlikle Kabil Hadaf Yetimhanesinde kalan öğrencilerle bir araya gelen TİKA Başkanı Dr. Serdar Çam, yetim öğrenciler onuruna düzenlenen ve Afganistan’ın siyaset, bürokrasi ve medya dünyasından önde gelen isimlerinin de bulunduğu akşam yemeğine katıldı. Yemeğin ardından çocuklara kırtasiye malzemeleri ve sırt çantasından oluşan hediyeleri verildi.   

Yemeğin ardından, TİKA Başkanı Dr. Serdar Çam, Kabil Havaalanı Komutanı Tüm Gen. Cahit Bakır, Kabil Büyükelçiliği Konsolosu Sinan İlhan, TİKA Doğu Asya, Pasifik ve Latin Amerika Dairesi Başkanın Dr. Rahman Nurdun ve TİKA Kabil Koordinatörü Süleyman Şahin’in katılımıyla farklı konularda olmak üzere 3 farklı heyetle toplantılar yapıldı.

İlk olarak,  Afganistan Yüksek Öğretim Bakanı Muhammed Osman Babüri, Kabil Üniversitesi Rektörü Dr. Habibullah Habib, Afganistan Yüksek Öğretim Bakan Yardımcıları, Kabil Üniversitesinin Dekanları, Öğretim Görevlileriyle yapılan toplantıda Afganistan’ın eğitim sistemine yapılacak katkılar ve TİKA’nın eğitim konusunda geçmişte yaptığı projeler ve gelecekte yapabileceği işbirlikleri hakkında görüşmeler yapıldı.

Daha sonra, Cumhurbaşkanı 1. Yardımcısı Raşit Dostum ’un Özel Kalem Müdürü Feyzullah Zeki, Müd. Yrd. Hümayun Hayri ve Cumhurbaşkanı Danışmanı Sancar Karger Afganistan’daki TİKA faaliyetleri hakkında genel değerlendirme yapılmış ve devam eden projelerle ilgili işbirliğinin artırılmasına yönelik fikir teatisinde bulunuldu. Son olarak konargöçer şekilde yaşayan Kuçilerin milletvekili Muhammed Yusuf Sabir ile yapılan toplantıda Kuçilerin yaşadığı sıkıntıların azaltılması, eğitim ve sağlık konularında işbirlikleri ve özellikle meslek edindirme ile gelir getirici tarımsal ve el emeği ürünlerin geliştirilmesi konularında yapılabilecek ortak projeler konusunda görüş alışverişinde bulunuldu.

 

 

Sonraki Haber

Karadağ'da 14 Sağlık Ocağına Tıbbi Donanım Desteği

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından Karadağ’ın Sancak Bölgesi’nde bulunan Biyelo Polye ve söz konusu bölgeye bağlı 13 beldede bulunan Sağlık ocaklarında kullanılmak üzere temin edilen tıbbi cihazlar, düzenlenen törenle yetkililere teslim edildi....