Haberler

09 Nisan 2015

Karadağ'da 14 Sağlık Ocağına Tıbbi Donanım Desteği

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından Karadağ’ın Sancak Bölgesi’nde bulunan Biyelo Polye ve söz konusu bölgeye bağlı 13 beldede bulunan Sağlık ocaklarında kullanılmak üzere temin edilen tıbbi cihazlar, düzenlenen törenle yetkililere teslim edildi.

TİKA, Karadağ’da gerçekleştirdiği projelerle faaliyetlerine devam ediyor. Karadağ’da özellikle sağlık alanında önemli projelere imza atan TİKA tarafından Karadağ’ın Sancak Bölgesi’nde bulunan Biyelo Polye ve söz konusu Belediye’ye bağlı Rasovo, Njegnjevo, Kanje, Bistrica, Zaton, Lozna, Crhalj, Goduša, Godijevo, Korita, Tomaševo, Pavino Polje ve Bliškovo Sağlık Ocakları için acil ihtiyaç duyulan tıbbi cihazlar, Biyelo Polye Belediye Başkanı Aleksandar Zuriç, Merkez Sağlık Ocağı Müdürü Adnan Strikoviç sağlık ocakları müdürleri ve bölge halkının da hazır bulunduğu törenle yetkililere teslim edildi.

Açılış töreninde konuşan TİKA Podgoritsa Koordinatörü Mustafa Yazıcı, Karadağ’da özellikle sağlık alanında TİKA tarafından gerçekleştirilen projelerle ülkenin sağlık hizmetlerine yapılan katkıya vurgu yaparak, teslimi yapılan Oksijen tüpü, manometre, sterilizatör, solunum cihazı, oksimetre, tansiyon aleti ve Stetoskop gibi tıbbi cihazlardan oluşan toplam 105 adet tıbbi ekipmanın bölgede hizmet veren tüm sağlık ocaklarına dağıtılacağını belirtti. Bu destekle, bölge sağlık ocaklarının önemli ekipman eksikliklerini giderileceğini kaydeden Yazıcı, projenin hayata geçirilmesi konusunda emeği geçen yetkililere teşekkürlerini sundu. Karadağ’ın kuzey bölgesinde yer alan tüm şehirlerde pek çok alanda proje ve faaliyetlerinin olduğunu sözlerine ekleyen Yazıcı, bölgenin önemli yerleşim yerlerinden biri olan Byelo Polye şehrinde de sağlık sektörünün yanı sıra eğitim ve tarım sektörlerinde de projeler gerçekleştirmeye devam edeceklerini kaydetti.

Biyelo Polye Belediye Başkanı Zuriç ise, TİKA’nın bugün ve bundan önce gerçekleştirdiği projeleri ile daima Byelo Polye Belediyesi’nin yanında olduğunu gösterdiğini belirtti. Günde yüzlerce hastanın sağlık hizmeti aldığı merkez sağlık ocağının tüm donanımının da daha önceden TİKA tarafından gerçekleştirildiğini hatırlatan Zuriç, bugün teslim edilen ekipmanlarla da bölgedeki tüm sağlık ocaklarının ihtiyaç duyduğu tıbbi ekipman ihtiyacının karşılandığını söyledi. TİKA’nın belediyeleri nezdinde çok iyi bir işbirliği ve çözüm ortağı olduğunu da ifade eden Zuriç, TİKA’ya ve emeği geçen herkese müteşekkir olduklarını belirtti.Boşnak ve Karadağlı 68.000 vatandaşın yaşadığı multi etnik yapıdaki Byelo Polye şehrinde gerçekleştirilen proje ile merkez ve merkeze bağlı beldelerde verilen sağlık hizmetlerinin kalitesinin yükseltilmesi ve sağlık altyapısının iyileştirilmesi amaçlanıyor.

 

 

Sonraki Haber

TİKA Uluslararası Kamu Markası Ödülüne Layık Görüldü

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) 2015 Türk Patent Ödülleri kapsamında Uluslararası Kamu Markası ödülüne layık görüldü. Türk Patent Enstitüsü (TPE) Uluslararası Kamu Markası ödülünü TİKA Başkanı Dr. Serdar Çam’a Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan...