Haberler

05 Ocak 2021

TİKA Balkan Ülkelerinde Eğitim Desteğine Devam Ediyor

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA), Karadağ’da yürüttüğü eğitim projeleri kapsamında, Karadağ’ın kuzey bölgesinde bulunan Petnitsa Karma Lisesinde modern bilgisayar sınıfı kurdu.

Karadağ'da öğrenci ve öğretmenlerin gereksinimlerine uygun, modern ve kaliteli bir eğitim ortamına kavuşmaları ve Karadağ Milli Eğitiminin modernizasyonu kapsamında ülkeye önemli katkılar sağlamaya devam eden TİKA, Karadağ’ın kuzey bölgesinde bulunan 6.800 nüfuslu Petnitsa şehrindeki Petnitsa Karma Lisesinde modern ekipmanlarla donatılan bilgisayar sınıfı kurdu.

Petnitsa Belediyesi sınırları içerisinde bulunan, 147 öğrenci ve 30 öğretmene sahip olan lise bünyesinde; fen bölümü, ekonomi, satış teknik personeli, tarım teknisyenliği, veterinerlik ve meyve/sebze yetiştiriciliği bölümleri bulunuyor. Bağımsız bir okul olarak faaliyet gösteren okulun içerisinde aynı zamanda 176 öğrenci ve 25 öğretmen ile eğitim faaliyetlerini sürdüren “Mahmut Adroviç” ilköğretim okulu bulunuyor.

TİKA tarafından yürütülen proje kapsamında; bilgisayar sınıfında kullanılmak üzere masaüstü bilgisayarlar, fotokopi makinesi, printer cihazı, interaktif tahta, masa ve sandalye gibi teknik ekipmanlardan oluşan malzeme TİKA temin edilerek okul yetkililerine teslim edildi.

Proje ile Petnitsa Karma Lisesinde eğitim gören öğrencilerin eğitim alanındaki teknolojik gelişmeleri civardaki şehirlere gitmeden takip etmeleri ve eğitim kalitesinin artırılması hedeflendi.

Karadağ’da 13 yılda eğitim alanında 110 proje ve faaliyet

Karadağ’da eğitim alanında bugüne kadar toplam 110 proje ve faaliyet hayata geçiren TİKA, Nikşiç, Bar ve Sergey Staniç Meslek Liselerinde, Kolaşin Braça Seliç ve Bar Anto Djedoviç İlköğretim Okullarında, Tivat Karma Lisesi ve Rojaye 30 Eylül Fen Lisesinde bilgisayar sınıfları kurdu.

 

Sonraki Haber

TİKA’dan Bolivya'da Şeker İşleme ve Üretimine Destek

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA), Bolivya Kalkınma ve Çoklu Üretim Bakanlığı ile işbirliğinde, Bolivya'da şeker kamışının işlenmesi ve üretiminde kalite kontrol süreçlerini geliştirmek amacıyla ekipman desteğinde bulundu. Seker kamışı ve türevlerini üretmek, dönüştürmek...