Haberler

05 Ocak 2021

TİKA’dan Bolivya'da Şeker İşleme ve Üretimine Destek

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA), Bolivya Kalkınma ve Çoklu Üretim Bakanlığı ile işbirliğinde, Bolivya'da şeker kamışının işlenmesi ve üretiminde kalite kontrol süreçlerini geliştirmek amacıyla ekipman desteğinde bulundu.

Seker kamışı ve türevlerini üretmek, dönüştürmek ve pazarlamaktan sorumlu olan ulusal kamu kurumu Empresa Azucarera San Buenaventura (EASBA)'ya sağlanan şeker miktarı dijital tayin cihazı ve refraktometre, kurumun AR-GE laboratuvarlarında kullanılacak.

Şeker ve türevlerinin üretim süreçlerinde kalite yönetim sistemini geliştirmek amacıyla özel ölçümler, analizler ve testler yapılmasını mümkün hale getirecek ekipman desteği sayesinde şeker üretiminin optimize edilerek, daha yüksek verim elde edilmesine imkan sağlanması hedefleniyor.

Proje teslim töreninde konuşan T.C. La Paz Büyükelçisi Serap Özcoşkun: “Bolivya tarım ürünlerinin çok önemli bir unsuru olan şeker üretimine katkıda bulunmaktan çok mutluyuz; umarım destek ile şeker üretimi ulusal ve uluslararası standartlara göre geliştirilir ve kontrol edilir.” dedi.

EASBA temsilcisi Jose Isaac Flores Bustamante ise yaptığı konuşmada, ekipman desteğinden dolayı Türkiye’ye teşekkür ederek, verilen desteğin belirledikleri hedeflere ulaşmalarına ve şeker üretim merkezinin gelişmesine katkı sağlayacağını söyledi.

Projenin, şeker kamışı yetiştiren 551 aileye doğrudan, 5.000 kişiye de dolaylı olarak iş imkanı sağlaması düşünülüyor.

 

 

Sonraki Haber

TİKA’dan Afganistan’da İletişim Fakültesi Öğrencilerine Destek

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA), Kabil şehrinde bulunan Pervan Üniversitesi İletişim ve Gazetecilik Fakültesine Fotoğrafçılık Laboratuvarı ve Radyo Stüdyosu Kurdu. Afganistan’ın Başkenti Kabil’e yakın vilayetlerden olan Pervan ilinde bulunan ve günümüz teknolojileri kullanılarak...