Haberler

07 Ocak 2021

TİKA’dan Afganistan’da İletişim Fakültesi Öğrencilerine Destek

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA), Kabil şehrinde bulunan Pervan Üniversitesi İletişim ve Gazetecilik Fakültesine Fotoğrafçılık Laboratuvarı ve Radyo Stüdyosu Kurdu.

Afganistan’ın Başkenti Kabil’e yakın vilayetlerden olan Pervan ilinde bulunan ve günümüz teknolojileri kullanılarak TİKA tarafından donatımı sağlanan Pervan Üniversitesi İletişim ve Gazetecilik Fakültesi Fotoğrafçılık Laboratuvarı ve Radyo Stüdyosu faaliyete başladı.

Afganistan’ın basın sektörünün desteklenmesi adına Pervan ilinde faaliyet gösteren Pervan Üniversitesi İletişim ve Gazetecilik Fakültesi öğrencilerinin bölümlerinde en iyi şekilde eğitimlerini tamamlayabilmeleri için ihtiyaçları olan Fotoğrafçılık Laboratuvarı ve Radyo Stüdyosu kurdu. TİKA tarafından kurulan radyo stüdyosu Pervan ilinin 30 kilometre çevresine kadar yayın yapabilme kapasitesine sahip.

Radyo stüdyosunun deneme ve teslim işlemleri dolayısıyla konuşan Pervan Üniversitesi Rektör Yardımcısı Sayın Seyid Mubin Haşimi, Türkiye Devleti ve TİKA’nın Üniversitelerine vermiş olduğu destekten dolayı duyulan memnuniyeti belirterek Türk Halkına ve TİKA’ya teşekkürlerini iletti.

Test yayını sırasında söz alan TİKA Kabil Koordinatörü Zühtü ÇAL ise TİKA olarak Afganistan’ın eğitim sektöründe bir projeyi daha tamamlamış olmalarından dolayı duyduğu memnuniyeti dile getirdi. ÇAL, basın mensuplarının gerçekleştirdikleri görev dolayısıyla halkı aydınlatma gibi çok önemli bir misyonu üstlendiklerini ve proje ile TİKA olarak bir taraftan eğitim sektörünü desteklerken aynı zamanda medya sektörüne de dolaylı olarak katkı yaptıklarını belirtti.

Sonraki Haber

TİKA’dan KKTC’li Genç Bilişimcilere Destek

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı (TİKA) tarafından, KKTC Genç Bilişimciler ve İnovasyon Derneği’ne, inovatif yazılım ve aplikasyon geliştirme çalışmalarında kullanılabilecek donanım desteğinde bulunuldu. Yazılım ve bilişim alanında proje geliştirmek isteyen girişimci gençlerin kurduğu Genç Bilişimciler...