Haberler

20 Kasım 2023

TİKA, Arjantin’de “Türkiye Cumhuriyeti İlkokulu”nda Kütüphane Kurdu

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından Arjantin’in başkenti Buenos Aires’te bulunan “Türkiye Cumhuriyeti İlkokulu”na yeni bir kütüphane kuruldu.

Arjantin’in başkenti Buenos Aires’te ülkemizin adını taşıyan “Türkiye Cumhuriyeti İlkokuluna” TİKA tarafından yapılan destek ile Cumhuriyetimizin 100. Yılı kapsamında yeni bir kütüphane kuruldu. Proje kapsamında öğrenciler için kütüphane olarak ayrılmış sınıfın tadilatı gerçekleştirildi, yeni mobilyalar ve eğitim öğretim materyalleri temin edilerek kütüphane yeni çehresine kavuşturuldu.

Açılış, TİKA yetkilileri ve Türkiye’nin Buenos Aires Büyükelçisi Ömür Budak ve ellerinde Türk bayrakları ile bekleyen öğrencilerle birlikte gerçekleştirildi.

Kütüphane projesinden duyduğu memnuniyeti dile getiren okul müdüresi Patricia Miranda, yaptığı konuşmada bu alanın öğrencilerin eğitimine, boş zamanlarına ve kişisel gelişimine olan katkısına vurgu yaptı. Ülkemizin adını taşıyan bu okula kurumlarımızca düzenli olarak yapılan yardımlara da değinen Miranda, Türkiye Cumhuriyeti kurumları tarafından gerçekleştirilen proje ve ziyaretler sayesinde öğrencilerin kendilerini değerli hissettiklerini belirterek, Türkiye adını taşıyan bir okulda okumanın farklılığını yaşadıklarını, böylelikle Türkiye’ye olan ilgilerinin arttığını belirtti.

Adı, Türkiye-Arjantin arasındaki ikili dostluk görüşmeleri nihayetinde verilmiş olan okulda öğrenciler her yıl milli bayramlarda kutlama ve 10 Kasımlarda anma etkinlikleri düzenleyerek, ülkemize olan teşekkürlerini ve dostluklarını ifade etmektedirler. Gündüzleri ilkokul, akşamları ise yetişkinler için meslek edindirme okulu olarak çift zamanlı hizmet veren okul binasının şartlarının ve eğitim kalitesinin iyileştirilmesi için her yıl TİKA tarafından projeler yapılmaktadır.

Sonraki Haber

TİKA’dan Arjantin’de Eğitime Destek

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından Buenos Aires’te bulunan ülkenin tek botanik okulu olan "Cristobal M. Hicken Bahçecilik Teknik Okulu"na uygulamalı botanik teknolojileri derslerinde kullanılmak üzere ekipman desteği sağlandı. Şehrin büyük bir bölümünü...