Haberler

04 Nisan 2014

TİKA, Ali Bey Hüseyinzade Konulu Kompozisyon Yarışması Düzenliyor

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı, Azerbaycan ortaokul öğrencileri için ünlü fikir adamı Ali Bey Hüseyinzade konulu kompozisyon yarışması düzenliyor.

TİKA Bakü Koordinatörlüğü, Azerbaycan Eğitim Bakanlığı ve Avrasya Uluslararası Araştırmalar Enstitüsü İctimai Birliği işbirliğinde “Her Mevsim Bir Işık” başlıklı Azerbaycan ve Türkiye’nin Ortak Kültürlerinin Değerli Şahsiyetlerini Anlama ve Anlatma Projesi kapsamında ilan edilen yarışma, düzenlenen toplantı ile kamuoyuna duyuruldu.

Kültürel yozlaşma karşısında, ortak değerleri yaşatıp temsil eden tarihi şahsiyetlerin genellikle akademik düzeyde ve sınırlı bir çevrede düzenlenen etkinliklerle anılmasının yetersiz kaldığı biliniyor. Bu husus dikkate alınarak, bu gibi şahsiyetleri daha iyi anlamak ve anlatmak konusunda yeni nesilleri teşvik edebilmek amacıyla her 3 ayda bir ortaokul 7, 8 ve 9. sınıf öğrencilerinin katılımına açık ödüllü kompozisyon yarışmaları düzenlenmesi için adım atıldı. İlk aşamada, bahar faslı için yarışma konusu olarak Azerbaycan ve Türk dünyasının önemli isimlerinden Ali Bey Hüseyinzade seçildi.

Açılış programında konuşan TİKA Bakü Koordinatörü Mustafa Haşim Polat, Ali Bey Hüseyinzade, edebiyatçı, mütefekkir, doktor, asker ve siyaset adamı olarak Azerbaycan ve Türkiye’nin ortak tarihinde çok önemli kavşak noktalarında derin izler bıraktığını belirtti. Ali Bey Hüseyinzade’nin hayatının incelenmesinin büyük önem arz ettiğini vurgulayarak, “Azerbaycan’da doğan, Petersburg ve İstanbul’da eğitim alan, Balkan Harbi’ne doktor yüzbaşı rütbesiyle iştirak eden, dermatoloji alanında kayda değer bilimsel çalışmalar başlatan, Azerbaycan’ın ve Türkiye’nin siyasi tarihinde izleri bulunun bu şahsiyetin hayatını incelemek, kendimizi anlamamıza hizmet edecektir” dedi.

Avrasya Uluslararası Araştırmalar Enstitüsü İctimai Birliği Başkanı Milletvekili Genire Paşayeva da toplantıda yaptığı konuşmada Ali Bey Hüseyinzade’nin Azerbaycan ve Türkiye açısından önemine değinerek, onun hayat ve faaliyeti, milletine hizmet için yaptığı fedakarlıkları konusunda bilgiler verdi. Hüseyinzade’nin sadece iki ülke açısından değil, tüm Türk Dünyası için önemli bir şahsiyet olduğunu vurgulayan Avrasya Uluslararası Araştırmalar Enstitüsü İctimai Birliği Başkanı Milletvekili Paşayeva, “Yarışmanın asıl amacı şudur ki; gençlerimiz Ali Bey Hüseyinzade gibi büyük düşünürlerin fikirlerini öğrensin. Onların vatan sevgisi, insanlık, devlet anlayışını öğrensinler. Gençler kendileri için bu büyük şahsiyetleri örnek seçsin” diye konuştu.

Sonraki Haber

Kazakistan ile Tiyatro Alanında İşbirliği Devam Ediyor

Türkiye ve Kazakistan arasında 2012 yılında tiyatro alanında başlatılan işbirliği Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı koordinesinde devam ediyor. Kazakistan’la tiyatro alanında 2012 yılında bir işbirliği çalışması başlatılarak, TİKA ve Devlet Tiyatroları Genel Müdürlüğü’nün desteğiyle...