Haberler

05 Nisan 2014

Kazakistan ile Tiyatro Alanında İşbirliği Devam Ediyor

Türkiye ve Kazakistan arasında 2012 yılında tiyatro alanında başlatılan işbirliği Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı koordinesinde devam ediyor.

Kazakistan’la tiyatro alanında 2012 yılında bir işbirliği çalışması başlatılarak, TİKA ve Devlet Tiyatroları Genel Müdürlüğü’nün desteğiyle Kenesarı Kunimcan adlı bir Kazak oyunu Ankara ve İstanbul tiyatrolarında sergilenmişti.

Söz konusu işbirliğine ilişkin olarak Astana Program Koordinatörlüğü’ne yapılan, 2012 Kasım ayında Kenesarı Kunimcan oyununu Türkçe olarak sergileyen Kalibek Kuanışbayev Kazak Tiyatrosunun 1-6 Temmuz 2014 tarihleri arasında başkent Astana’da düzenlenecek uluslararası tiyatro festivaline Türkiye’den davet edilecek tiyatroyu belirlemek ve buna ilişkin görüşmelerde bulunmak üzere Türkiye’ye gelme talebinde bulundular.

Bu kapsamda söz konusu talep Devlet Tiyatroları Genel Müdürlüğü tarafından da olumlu karşılanarak, üç kişilik Kazak tiyatro heyetinin TİKA koordinesinde Türkiye’ye bir çalışma ziyaretinde bulunması öngörüldü. Ziyaret kapsamında heyet Devlet Tiyatroları Genel Müdürlüğü’nde Genel Müdür Yardımcısı ve Başrejisör ile bir toplantı düzenlendi. Toplantıda Astana’ya davet edilecek oyunlara ilişkin görüş alışverişinde bulunuldu. Görüşmenin ardından heyet, Ankara Tiyatrolarının sergilendiği Çalıkuşu, Nalınlar ve Para adlı oyunlarını izledi. Türkiye’ye işbirliği kapsamında gerçekleştirdikleri ziyaretlerini tamamlayan heyet Kazakistan’a döndü.

2014 Temmuz ayında Astana’da düzenlenecek festivale katılacak oyun Devlet Tiyatroları Genel Müdürlüğü tarafından belirlenecek. Ayrıca Genel Müdürlük tarafından Türkiye’deki uluslararası tiyatro festivallerine 2015 yılından itibaren daha çok Kazak tiyatro oyunun davet edilmesi hususu bu ziyaretle gündeme geldi.

Sonraki Haber

Etiyopya'da Sivil Toplum Kuruluşlarına Destek Devam Ediyor

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı’nın destekleriyle, Etiyopya’da faaliyetlerini sürdüren Action For The Needy In Ethiopia sivil toplum kuruluşunun hizmet binası düzenlenen törenle hizmete açıldı. Etiyopya ve Türkiye arasındaki dostane ilişkilerin ve işbirliği çalışmalarının devamına...