Haberler

24 Ekim 2023

TİKA, Afrika’da Tarımsal Kalkınmayı Desteklemeye Devam Ediyor

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından, Komorlar Birliği’ne tarımsal kalkınma alanında destek verildi.

TİKA tarafından Büyük Moroni Adasında bulunan Nioumadzaha kasabası ile tarım arazileri arasında ulaşımın sağlanması amacıyla 5 km uzunluğunda orman yolu açıldı.

Başkent Moroni’ye 20 km uzaklıkta olan 1650 nüfuslu Nioumadzaha kasabasının temel geçim kaynağı tarım. Kasaba sakinlerinin dağın eteklerinde bulunan tarım arazilerine erişebilmesi ve yetiştirilen meyve sebzenin toplanıp pazarda satılabilmesi amacıyla 5 km orman yolu açıldı. Ülke çapında tarımsal üretim alanında etkili olacak projenin ilk ayağı olan “Tarımsal Alana Erişim Projesi” TİKA tarafından tamamlanmış oldu.

Projenin açılışı belediye başkanı, belde sorumluları, proje paydaşları, bölge halkı ve Türk vatandaşlarının katıldığı bir törenle gerçekleştirildi.

Açılışta konuşma yapan TİKA Moroni Koordinatörü Musa Gürbüz, TİKA ve faaliyetleri hakkında bilgi verdikten sonra hayata geçirilen projenin tarımsal üretim vasıtasıyla bütün beldenin refahına sürdürülebilir bir katkı sağlayacağını ifade etti. Gürbüz, sebze ve meyve üretimindeki yetersizlik nedeniyle başkent ve diğer şehirlerdeki arz talep dengesizliğini azaltarak artan fiyatları regüle edebileceğini vurguladı.

Sonraki Haber

Türkiye-Kazakistan Ekonomik İşbirliği Sempozyumuna TİKA’dan Destek

“Türkiye-Kazakistan Ekonomik İşbirliğinin Geliştirilmesinde Yeni Ufuklar Sempozyumu” İktisadi Araştırmalar Vakfı İşbirliğinde Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığının (TİKA) desteğiyle Kazakistan’da gerçekleştirdi. Astana’da düzenlenen sempozyumda Türkiye - Kazakistan ekonomik ilişkilerinin temel dinamikleri, iki ülke arasındaki ticaret...