Haberler

06 Kasım 2017

TİKA Afganistan’ın Sağlık Alanına Damga Vuran Türk’ün Hatırasını Canlandırdı

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA)  Afganistan’da sağlık alanında damga vuran Dr. Rıfkı Kamil Urga’nın hatırasına hürmeten binlerce genç doktor adayının eğitim aldığı Kabil Tıp Üniversitesi’nin amfilerini yeniledi.

Afganistan’da 90 yıl önce Afganistan Kralı Emanullah Han, Atatürk’ten sağlık alanında hizmet vermesi için özel bir tabip gönderilmesi ricasında bulunmuştu. Atatürk, dost ve kardeş ülkenin bu talebini o yıllarda sağlık alanında ilkleri başaracak ve etkisini günümüze kadar sürdürecek bir ismi Dr. Rıfkı Kamil Urga’yı görevlendirmişti. Afganistan’da 17 yıl hizmet veren Urga, Afganistan’ın ilk Tıp Fakültesi olan Kabil Tıp Fakültesi’nin temellerini atarak aynı yıllarda Mektebi Tıbbiye adlı okulda ders verip Afganistan’ın ilk hekimleri diplomalarını Urga’dan almıştı. Afganistan halkı ve Nadir Şah Urga’ya bu hizmetlerinden dolayı Afganistan devleti tarafından inşa edilen tüberküloz senatoryumuna Rıfkı Senatoryumu adı vererek Kabil Üniversitesi’nin girişine Urga’nın anıtı dikmişti.

TİKA, Türk ve Afgan kardeşliğinin bir sembolü olan bu tarihi şahsiyetin ismini ve aziz hatırasını şimdide gerçekleştirdiği bu projeyle yeniden canlandırdı. Başta Dr. Rıfkı Kamil Urga olmak üzere her bir amfiye tıp alanında o dönemler üstün hizmet vermiş tabiplerin isimleri verildi. Kabil Tıp Üniversitesi’nde halen 4 bin civarında tıbbiyeli eğitim alıyor. Söz konusu 5 amfi toplam 1010 kişilik kapasiteye sahip böylece tek ders saatinde bin üzerinde tıp fakültesi öğrencisi modern bir ortamda ders görme imkanına kavuşmuş oldu.

TİKA tarafından yenilenen amfilerde Afganistan siyasetine damga vuran liderler de eğitim aldı. Afganistan’ın 5. Cumhurbaşkanı Dr. Necibullah Ahmedzai, halen Başbakan Dr. Abdullah Abdullah, Sağlık Bakanı, Yüksek Öğrenim Bakanı, Adliye Bakanı, Çalışma Bakanı gibi daha birçok isim bu sıralarda ter dökerek şimdiki konumlarına yükselmişti. TİKA’nın düzenlediği bir programa katılan Afganistan Başbakanı Dr. Abdullah da söz konusu projeyi duyunca çok sevindiğini ifade ederek, bahse konu amfilerin sıralarında öğrenci olarak oturduğunu ve bu işle geçmişi ve geçmiş hatıralarının tazelendiğini belirtti. 

Kabil Tıp Üniversitesi Rektörü Şirin Aka Zarif ise üniversitenin her yerinde Urga’nın ayak izleri ve alın terinin olduğunu ve hala Urga gibi isimlere ihtiyaçlarının olduğunu sözlerinde vurguladı. Zarif, “TİKA’ya bu anı yeniden canlandırdığı için teşekkür ediyorum”  diyerek yapılan işten duyduğu minnettarlığı ifade etti.

Sonraki Haber

Guatemala Uzman Doktor Heyetine Kolposkopi Eğitimi

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) ve T.C. Sağlık Bakanlığı işbirliğinde Guatemala’nın ikinci büyük şehri Quetzaltenango’daki tek devlet hastanesi olan San Juan De Dios Batı Bölge Hastanesi’nden 4 uzman doktora Ankara’da Kolposkopi eğitimi düzenlendi....